tynde fisk der ikke spiser ???
Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?
Duplo — 10. april 2007, 22:26
min kammerat har spurgt om jeg vil passe hans fisk i et par mrd. det så jeg intet problem i, da der er masser af plads i mit akvarie.
men da han kommer med dem i nogle bøtter med ret koldt vand, ligger der en halv død i overfladen, den har hvide øjne og hvid belægning på det meste af kroppen. den slår jeg ihjel med det samme. de andre vil jeg baturligt nok ikke have i mit akvarie, så frem med et 60 liters reserve akvarie.
her går fiskene nu... en frontosa har kraftig finneråd og grimme aftegninger på siden. 3 aulonocora'er er kraftig under ernæret. alle hans hanner er døde (før de kom til mig) så jeg har fået 4-5 hunner og en meget tynd han.
pga finneråd har de nu gået 3 dage i hexamita og ca 80g salt til 60 liter vand. finneråd er på retur, men de tynde fisk, tager maden i munden, tygger det i små stykker og spytter det ud gennem gellerne.
nogen ide om hvilken sygdom og hvilken behandling ?
pfh tak
Claus
Peter B — 11. april 2007, 17:37
Så du må til at lære din kammerat noget om akvarieteknik 😉
KimJ — 11. april 2007, 23:32
Duplo — 12. april 2007, 15:29
Spørgsmål & svar
Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.
Log ind for at stille et spørgsmål.