Gul Kirurg og gul dværgkejser?
Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?
Janne — 24. juni 2007, 19:40
Jeg overvejer sådan på idé-planet, om jeg mon ikke skulle prøve at købe mig en Dværgkejser. Jeg har set på nogle Centropyge heraldi, men jeg har allerede en Gul Kirurg, som jo har præcis samme farve. Så er det store spørgsmål, om Kirurgen vil gå amok på dværgkejseren, og hvor længe den mon i givet fald vil gøre det? Kan jeg mon regne med, at kirurgen jager rundt med kejseren et par dage, og det er så det? Eller vil den nakke den?
Noget der har prøvet?
Akvariet er 250 l, med godt med skjulesteder og 9 andre små fisk ud over kirurgen (som er den største fisk i baljen, men meget fredelig over for de andre).
Janne — 24. juni 2007, 19:41
Esben — 24. juni 2007, 19:54
Ny — 24. juni 2007, 21:01
Janne — 25. juni 2007, 22:57
Hvis andre har prøvet at sætte gule fisk ned til en gul kirurg, må I stadig meget gerne fortælle om jeres erfaringer 🙂
Spørgsmål & svar
Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.
Log ind for at stille et spørgsmål.