søheste
Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?
mieke.muzen — 23. august 2007, 14:36
kunne godt tænkt mig og hører jeres historier gode som ikke så gode.
har læst at det er en meget vanskelig fisk og holde.
Ny — 23. august 2007, 16:42
Søheste bør have et artsakvarie, dvs. et akvarie kun med søheste.. Dette skyldes til dels at de skal have minimal cirkulation da de er dårlige svømmere og til dels at nogle kan dø meget let ved at andre fisk fiser rundt om dem.. Søheste har jo ogs en hale som skal gribe fat om en speciel koral, så denne koral skal ogs findes og det er ikke alle koraller der er velegnet til dette.. De skal dertil også have en masse caulerpaalger til at svømme igennem og gemme sig.. Derfor ses søhesteakvarier meget grønne..
En helt anden ting er at der er importforbud imod søheste, det gør at de er sjældne og dyre.. Men jeg vil give dig ret i at det er et utroligt sødt og smukt dyr.. Jeg er helt fascineret af deres tætte relation til heste :e
Ny
Hvam — 23. august 2007, 17:05
Jesper B — 23. august 2007, 17:24
Esben — 24. august 2007, 07:18
Jeg har nu også svært ved at forestille mig, at det er alle typer søheste som man har lavet importforbud imod.
kamel import dk — 24. august 2007, 07:47
Anne
Lomholt — 24. august 2007, 15:47
Søheste er fantastiske - jeg gad godt have et akvarie med dem, men selvfølgelig ikke hvis de ikke er lovlige at importere til DK.
Esben — 24. august 2007, 15:51
#7 Der er nok nogle få arter som er ulovlige at indføre, men jeg tror ikke at det gælder dem alle.
jan — 24. august 2007, 17:47
Mvh
Jan
Spørgsmål & svar
Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.
Log ind for at stille et spørgsmål.