Brune alger på planter

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

brønderslev — 21. november 2020, 15:48

Efter mange år med Malawi, og senest Tanganyika har vi nu besluttet at ændre til Sydamerika og Scalare. Akvarierne er omlagt fra sten og sand, til grus, planter og trærødder. Begge akvarier har kørt ca. 3 uger med det nye indhold, men filtrene er de "gamle" indkørte filtre, så det er ikke nystartede akvarier.

Efter ca. 14 dage med planterne, er de stadig pæne og grønne i det ene akvarium, men planterne i det andet, har et tyndt lag "støv" af brune alger.

Vi har aldrig rigtigt haft planter før, så vi håber nogen kan sige hvad dette skyldes.

Ingen af akvarierne er udsat for sollys, og tiden lyset er tændt, er den samme (ca. 7 1/2 time))

Det ene akvarium er et 125 liter Juwel, med det originale filter, samt en Eheim Classic 2213 spandpumpe.
Det andet akvarium er på 450 liter og filtrene er 2 stk. Eheim 2275 Pro4+ 600 spandpumper.

Alle tre spandpumper er fyldt med ca. 1/3 filtersvamp og 2/3 Sera Siporax.

Mængden af fisk "pr. liter" er også ca. den samme i de to akvarier.


Alpina — 22. november 2020, 18:37

Brune alger kan opstå i nyindrettede akvarier. Jeg husker ikke årsagen, men det går som regel væk igen.

Sera Siporax kan huse bakterier som fjerner nitrat biologisk.
Planter vil helst have nitrat omkring 20 mg, så prøv at måle nitrat med dråbetest for at se om der er nitrat nok til planterne.

brønderslev — 23. november 2020, 14:08

#2 Nitrat er på ca. 10 - jeg mangler lige at sige at vi også har gødet med en anelse "Tropica
Premium Nutrition"

btech — 4. december 2020, 09:17

De gule blade på planterne (anubias måske?) er sandsynlighvis kvælstofmangel. Din gødning indeholder hellere ikke noget kvælstof (er rig på Kalium og sporstoffer). Fiskene bør levere nok men det er åbenbart ikke tilfældet.

I øvrigt betyder det rigtigt meget, hvilke planter du har i akvariet. På billedet er 2 ganske forskellige planter (dog er anubias pænt hårdfør).

Lad os antage at dine filtre er godt kørt ind (som du selv skriver) og dråbetesten viser et lavt indhold... prøv at købe den grønne gødning fra tropica (specialized) og erstat 1/3 af den brune. Så bør du tilføre noget mere nitrit uden at det tager overhånd.

Brunalger er noget bæ at få i akvariet da de også kan leve af silikatet i vandet - bruger du postevand kan de principielt blive hængende... en reduktion af antallet af lystimer er klart at anbefale.

Jeg vil dog råde dig til at ændre på 1 parameter af gangen. Ellers er det svært at se hvad der virker.

KimJ — 4. december 2020, 10:43

Planterne ligner umiddelbart Echinodorus bleheri og Anubias gracilis.

Begge arter klarer sig normalt helt fint uden nogen form for gødning, hvis ellers der er en rimelig fiskebestand. A. gracilis kan dog, efter min erfaring, godt være lidt sart m.h.t. at få for meget lys.

14 dage er ikke nogen lang indkøringstid, og lige m.h.t. alger, gær det ikke den store forskel om filteret er indkørt eller ej, så der er ganske gode chancer for at problemet løser sig selv i løbet af en måneds tid.

brønderslev — 8. december 2020, 17:02

#5 - tak for svaret :-)

Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.