Meget tyk fisk

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

Dalens — 10. maj 2019, 07:52

Hej !
Jeg arbejder i en børnehave hvor vi har akvarie. Her har vi en platy som den sidste 1,5 måned bare er blevet tykkere og tykkere. Og jeg er helt sikker på at det er en han, så det kan ikke være en graviditet. Har i nogle bud ?

Mutti1 — 10. maj 2019, 08:14

Uanset hvad den fejler, så bør den aflives:(. Det gør du bedst og hurtigst ved at have følgende klar: en side avispapir foldet en enkelt gang (et blad køkkenrulle kan også bruges) noget hårdt at slå med (fx en lille hammer) og dernæst fanger du fisken op, lægger den på papiret, folder det hen over fisken og slår fisken, hvor hovedet befinder sig - tjek at fisken er død og smid den derefter ud. Husk: det skal gå lidt tjept, ellers lider fisken unødigt.

Den kan have smittet de øvrige fisk, så hold godt øje med dem de næst par uger.

Der er formentlig tale om bugvattersot - det kan du læse en masse om, hvis du slår det op på nettet.

Du kan læse om forslag til medicinering i denne tråd: http://www.akvariefisk.dk/forum/thread/?ID=1674122, hvis der er flere, der viser de samme tegn.

held og lykke

Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.