Hvor mange hun-kampfisk i 30 l

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

MrsAqua — 18. januar 2018, 14:50

Jeg vil gerne i gang med kampfisk. Jeg har et 30 liters klar til han, og endnu et til en hun, men er det muligt at have flere hunner i et 30 liters? Er der nogen der har erfaringer med det? Så vidt jeg kan forstå kommer det lidt an på den enkelte hun. Har det betydning hvis de f.eks er fra samme kuld? Er skal man som udgangspunkt spørge opdrætter? Vi har også et 54 liters akvarie med guppyer og lidt for mange rejer, men det kører uden varmelegeme pga rejerne. Det ville ikke betyde noget at de fik et reje-kosttilskud, men det ville være ærgerligt hvis hunnerne er for hårde ved guppyhannernes hale (jeg er klar over at det vil betyde 0 unger).

mob93761 — 18. januar 2018, 19:35

Det afhænger da af dit syn på hvor meget plads de enkelte fisk bør have. Selv ville jeg ikke holde mere end den ene hun i et 30 liters akvarium, især fordi de også kan have en tendens til at være aggressive overfor artsfæller af samme køn.

Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.