Nogle Ellioti Eksperter herinde?

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

nani4000 — 27. oktober 2016, 19:27

Jeg er i den situation at jeg er kommet i besiddelse af 6 store flotte elliotti cichlider.. Er der nogle her der er stærke på at at kønsbestemme samt tolke på hvem der kunne være et par?


Der er eventuelt 4 fisk billigt til salg for en eventuelt kender ,)

Jeg har læst kønsforskellene og har også en rimelig ide, men ville være rart med en ekspert vurdering

KimJ — 27. oktober 2016, 19:35

Som det fremgår af billedet, er det ikke så let at se forskel på kønnene, men du vil íkke være i tvivl om hvorvidt der er dannet et par. De vil straks begynde at jage de andre fisk så langt væk som det kan lade sig gøre, og de lægger hurtigt æg, med efterfølgende yngelpleje. Så er det bare at fange resten op, hvis man ikke har pladsen til flere par (over 250L efter min mening).

Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.