Kliklyde fra scalarer

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

HappyDane69 — 4. september 2016, 14:51

Hey folkens c",)

Mens jeg sidder og kigger sidens annoncer igennem, hører jeg kliklyde fra mit akvarie og ser ud som, at min scalarerhan kom med kliklyde til hunnen, samtidig med, at han gav nogle "tegn" med kroppen..

Er det noget andre har observeret ?

For jeg har kun oplevet det 2 gange: i forgårs og for et par minutter siden..

Uanset hvad, så ønskes du en rigtig fortsat go dag c",)

Mvh
Eddie
Scalare ejer

tankpasseren — 4. september 2016, 22:02

Helt normal adfærd. Mine Ptherophyllum Scalare gør det jævnligt. Tegn med kroppen, dvs. to står tæt op ad hinanden og den ene vibrere let med halefinnen sker jævnligt. Klik lyde bliver brugt enten for at imponere eller for at advare hvis en anden scalare fører sig for meget frem. Det sker ikke så ofte med den flok jeg har lige nu fordi hierarkiet er fast uden nogen til at udfordre hinanden.

HappyDane69 — 4. september 2016, 22:33

kender godt deres normale kropssprog - havde mit første scalarepar for over 30 år siden..har bare aldrig hørt kliklyde fra dem før..såmænd bare det

ThomasBallerup — 5. september 2016, 15:43

mine siger ingen kliklyde af deres hurtige ryk i forbindelse med teritorie danse,
de gør det også kun i ca halv højde af akvariet, så derfor kan det aldrig høres,
når de spiser suger de meget kraftigt fra overfladen og dette er meget tydeligt hørbart,
hvis der ligger et eller andet og flyder der evt kunne være spiseligt, vil de helt sikkert gøre et forsøg og smage på det,
smask, der kommer en høj lyd og de sluger det eller spytter det ud igen.
mon ikke det er sådan noget du høre ?

Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.