Hvilke fisk kan en Kampfisk IKKE gå med?
Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?
HrNielsen — 30. august 2016, 12:50
Min plan er det skal være et selskabsakvarie med med planter, rødder, sten osv.
Jeg har læst lidt i de forskellige tråde omkring kampfisken uden egentlig rigtig at blive klogere.😉
ER der nogen der måske kan fortælle mig hvilke andre arter jeg skal undgå hvis jeg ønsker en 1 kampfiskehan + et par hunner.
jeg har lade mig høre at tetra + barber helst skal undgåes. er der andre jeg skal undvige?
mvh
Hr Nielsen
SATR — 30. august 2016, 12:57
Så kan nogle kampfisk finde på at angribe fisk med farvestrålende haler såsom guppyer.
Og ellers vel bare vælge nogle fisk, der har samme præferencer mht vand og indretning som kampfisken har 😉
Sølz — 30. august 2016, 12:58
Jeg går ud fra, at du også har læst artsbeskrivelse inkl. brugeroplysninger på dette side og derfor mener/tror, at du har styr på tingene. Måske er du heldig - måske ikke.😉
Personligt er jeg af den opfattelse, at kampfisk trives bedst i noget mindre akvarier (25-50 l.), som er godt tilplantet og kører med et langsomt flow i vandet; det sidste kan jo give problemer i et 240-liters akvarium.
Mona08 — 30. august 2016, 12:59
Jeg tror du skal spørge om hvilke fisk en kampfisk kan gå med 🙂 Som jeg har hørt det, skal hannen gå alene, og kun sammen med en hun i parringstiden, men det håber jeg der er nogle der kan svare dig mere detaljeret omkring. Jeg er selv kun begynder, og fik lidt info/viden omkring kampfisk, da jeg var ude og hente andre fisk, og beundrede de smukke fisk.
SATR — 30. august 2016, 13:01
HrNielsen — 30. august 2016, 13:26
#3 jeg er med på hvad du mener, men jeg synes jeg har fået lavet områder med forholdsvis rolig vand samt tæt beplantning der gør den kan gemme sig lidt. Så vidt jeg har forstået er det lidt en lotto kupon om det går godt eller skidt med andre rolige arter. Så det vil tiden jo vise 🙂
Henry2701 — 30. august 2016, 15:25
Akvariefrisk — 30. august 2016, 17:05
Men naturligvis er der forskel på temperamentet på kampfisk, så et reserveakvarie, er en rigtig god ide.
Så Hr. Nielsen, jeg tror chancerne for succes akvariemæssigt, er betydeligt bedre end succesmed den der lottokupon 😀
Soes — 30. august 2016, 19:45
De store finner indbyder til finne napperi, de er langsomme og du kan derfor risikere at de kommer for sent til maden og derfor ikke får nok at spise, der er laaaang vej op og trække vejret i et dybt akvarie og kampfisk skal til overfladen og have luft.
Hvis du gerne vil have kampfisk så få fat i et mindre og lavere akvarie, indret det efter fiskens behov og nyd den udfolde sig i stedet for at smide den i et miljø hvor den med stor sandsynlighed vil mistrives.
Hunner skal gå under samme forhold som hanner, men dem kan du have held med at holde i små grupper på min 5 individer, dog med det forbehold at det heller nødvendigvis går, for de kan også være nogle stride harper og slås med samme intensitet som hannerne.
Hvis du vil vide mere om kampfisk skal du være velkommen til at smide en PB, jeg har en del erfaring med både hold og opdræt af dem 🙂
HrNielsen — 30. august 2016, 19:47
#8 tak for rådet, kuponen er droppet. 🙂
Det lyder, næsten som ventet, til at der er ligeså mange holdninger som der er akvarister.
Det er super med input, så tak for både positive og negative 👍
Shellly — 2. november 2016, 20:11
Jeg har selv lige startet et nyt akvarie op.
Det er 70x50x30 så omlkring 100l
Har pt en flot kampfisk
3 Guppier 'med slørhale 2 hunner og 1 han (begge hunner er gravide)
1 pragtsmerling
2 maller
Der er ingen problemer overhovedet, ingen ødelagte finder eller lign.
Det kan altså godt lade sig gøre at få lkampfisk til at gå med andre med slørhale
Mvh Shellly
westermann — 2. november 2016, 21:43
RT — 5. november 2016, 07:08
panoz — 7. november 2016, 00:04
Sølz — 7. november 2016, 12:41
Jeg har ingen erfaringer med denne kombination, men min umiddelbare vurdering, at den er "DYBT godnat". Prøv at læse artsbeskrivelsen om kampfisk igen - det hele.
Du skulle måske også læse artsbeskrivelsen for Galaxyerne - de er bestemt ikke egnet til et 30-liters akvarium og skal have en lavere temperatur end kampfisk
panoz — 8. november 2016, 22:52
Der skal læses en del, kan jeg forstå.
Imens kan du læse om akvariestørrelse vs. Galaxy: https://www.zoopet.com/fiskar/fisk.php?NR=1225&SOK=1 - Han har styr på tingene, og han er lidt uenig i akvariesiden.dk - det må jeg leve med.
Omkring temp. er Kjell Fohrman også uenig med dig.
Spørgsmål & svar
Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.
Log ind for at stille et spørgsmål.