HJÆLP! Mine fisk er syge!!!

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

Maikenaa — 8. juni 2016, 22:19

Hej alle sammen

Sygdommen har ramt mine fisk, og kan ikke finde ud af hvad de helt præcist fejler - er der nogle gæve fiskekendere derude der kan hjælpe???

På forhånd tak!
Maiken

Maikenaa — 8. juni 2016, 22:20

R@Jensen — 8. juni 2016, 22:35

Jeg tror at de har fået "Hvide pletter" eller "Fiskedræber" som nogen kalder det.
Det latinske udtryk for parasitten er: Ichthyophthirius eller den anden type: Chilodonalla.
Jeg havde det i starten i mit akvarium og brugte eSha Exit til at bekæmpe det med. Det kom dog igen.
Ved ikke om det var UV-lys der endelig fik bugt med problemet men det har ikke været der siden at jeg brugte begge dele efter hinanden.
Er så tvivl om man stadig kan købe eSha Exit hos forhandlerne, da der var nogle regler der blev lavet om på et tidspunkt og da havde jeg fået skovlen under sygdommen.
Håber det kan hjælpe dig.

westermann — 8. juni 2016, 22:44

Jeg vil give #3 ret - det ligner "hvide pletter" til forveksling.
Esha Exit kan du købe her:
http://www.zooplus.dk/shop/fisk/fiskefoder/medicin_vitaminer/medicin/187210
Der går nok et par dage før du har det, men hvis du bor i nærheden af København, kan du hente noget hos mig.

AnneH — 9. juni 2016, 16:30

Nogle anvender varmekur (det er dog ikke alle fisk og planter, der kan tåle det). Læs evt. mere her: http://www.gotfred.com/medicin-til-fisk.html

god bedring med dem

M@krel — 9. juni 2016, 21:09

Jeg handler ofte her:

http://www.aquaristikshop.com/aquaristic/eSHa-EXIT/227004/

Blandt andet også foder mærker min lokale dyrehandler ikke har.

Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.