Akvarielåg - hvilket materiale

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

-:HC:- — 3. maj 2016, 19:02

Da jeg er i gang med at lave LED lys til mit Juwel Trigon 190 og IKKE vil ødelægge den nuværende topplade skal jeg have lavet en ny. Jeg har lavet en af træ men da jeg var nede for at købe maling/spærre så blev jeg frarådet at bruge træ (hvilket jeg nok godt selv vidste).

Nu er jeg så lidt i tvivl om jeg skal lave en topplade i 3mm acryl, 6mm acryl eller få lavet en glasplade. Som løsningen er nu har jeg valgt at lime (akvarie silikone) og skrue mine LED fast i låget - bare for en sikkerhedsskyld. Det bliver lidt mere besværligt med en glasplade nu jeg vil skrue dem fast men hvad er at foretrække??

Låget ser ud som på dette billede:


Mvh
Henrik

MSV — 3. maj 2016, 23:06

Hvad med plexiglas? Det er i bund og grund også acryl, når jeg nu tænker over det.
Lad være med at lave det i glas, hvis du vil skrue noget fast. Det er sgu så besværligt 😛
Ellers kan du lime med akvariesilikone. Det holder helt fint, hvis overfladen er renset med acetone først.

Men hvad er der sket med den gamle topplade siden, du vil lave en ny? For det gamle armatur kan godt brækkes af den plade, som det sidder limet fast på - det kom jeg til at gøre, da jeg ville prøve at fikse et defekt Juwel armatur.. Armaturet stod ikke til at redde, men pladen, hvor det sad på, var der ikke noget galt med.

scn — 4. maj 2016, 08:20

Hvad med blot at lime LED fast i den nuværende topplade? Der vil sikker sidde lidt rester tilbage hvis du får lyst til at fjerne det senere, men det må være det letteste. *Jeg tænker lidt epoxy

Uden at kende akvariet så kan jeg se en udfordring i at lave et nyt låg og sikre at kondens ikke kommer til at løbe ned på ydersiden af akvariet.

-:HC:- — 4. maj 2016, 15:18

MSV: Ja, acryl eller plexi det er vel mere eller mindre det samme :-) Selve armaturet fejler intet og vil derfor ikke ødelægge det. Så skulle jeg jo finde en løsning på en ny topplade.
Har du stadig den plade liggende?? Jeg søgte et defekt armatur men fandt aldrig noget. Det vil nemlig være den bedste løsning i min optik.

SCN: toppladen er ikke hele toppen. Toppladen er delt i 3 stykker hvoraf midten er armaturet. På armaturet "hviler" de to sidste stykker. Selve kanten på akvariet skal der ikke gøres noget ved.

Dujo — 4. maj 2016, 15:29

Jeg har lavet en top plade i acryl 3 mm. Den holder godt nok intet oppe, men forhindrer en masse vanddamp at komme ud af akvariet.

Det var ret simpelt at få den skåret til i Silvan i de rigtige mål 🙂

MSV — 4. maj 2016, 16:36

#4
Nej, den blev kylet ud for 2 år siden, desværre..
Men det var også til 350 liters versionen af samme akvarie, så den ville have været for stor under alle omstændigheder.

ThomasBallerup — 4. maj 2016, 16:56

jeg har elendige erfaringer med top "glas" af acryl
pga at de er fugtige på den ene side og tøre på den anden side, bøjer de ganske langsomt,
og man skal vende dem om hvert halve år, når de gaber 2 cm op i hver side,
det er bare super træls for at sige det pænt.
brug glas, det virker.

Bruger #669501 — 4. maj 2016, 16:57

Acryl og plexiglas krøller sig med tiden. Jeg ville personligt få det i glas:)

-:HC:- — 4. maj 2016, 19:54

Tak for de mange svar og input.

Jeg må høre en glarmester hvad det koster at få lavet. Hvilken tykkelse og glas bør det laves i??

MSV — 4. maj 2016, 20:03

3 mm glas burde fint kunne holde. Husk at bede om at få slebet kanterne, så du ikke skærer dig, når du skal rode i akvariet 😉

KimJ — 4. maj 2016, 20:05

Prøv at kigge på et materiale der hedder "opskummet PVC". Jeg fik på et tidspunkt lavet nogle låger af det, og de var helt usædvanlig formstabile (mine nuværende låger af Akryl opfører sig helt som #7 beskriver).

Det er ikke så let at finde i butikkerne, men kig evt her:

http://www.plastbutikken.dk/shop/plastplader-1253s1.html?gclid=CjwKEAjwu6a5BRC53sW0w9677RcSJABoFn4sBaoQRIfo8JLJnNul_2dmUpktXDbs3jSrz5xV29ARQBoCfEzw_wcB

Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.