Amano opdræt

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

moggeb — 19. april 2016, 20:22

Hej

Jeg ville har begivet mig i kast med at yngle Amano rejer.

Jeg havde to store hunner med æg som jeg fiskede fra dag1 (hunner havde gået med æg i en længere periode.
Samme aften blev der bestilt salt med mikroalger

Samt foder


Dag 3: pakken med varende blev hentet på posthuset og nu her til aften kan jeg se de små kræ, dog er der stadig mange æg på begge hunrejer.


Jeg forventer at om ca3-4 dage at jeg tager hunrejerne fra hvis alle rejerne er klækket hvis ikke laver jeg et ekstra glas til dem og lader ynglet blive i det nuværende glas hvor der er luftsten lidt planter. I glasset med ynglet tilsættes salt gradvist over 3 dage hvorefter ynglet fodres med nobil fluid.

Det var første del, jeg er lidt interesseret i om nogle har kendskab til yngel af amanorejerne.
Hvor mange æg har en hunrejer?
Er der nogle som har haft succes med at yngle amonorejer?

scn — 19. april 2016, 22:16

Hvis du ikke allerede er faldet over denne tråd, så er der læsestof og praktiske erfaringer:
http://akvariesiden.akvariefisk.dk/forum/thread/?ID=1413635

moggeb — 21. april 2016, 14:48

Så blev den ene hun taget fra da hendes æg ikke var klækket, hun har fået ene akvarie, mens hun venter på larverne klækker.

Alle æggene fra den først hunreje er nu klækket og der er vel ca 200 styk. De har været klækket 3 døgn, så jeg er langsomt begyndt at tilsætte saltet hvilket sker over de næste 24 timer. Blandingsforholdet er det samme som bruges til klækning af artemia, hvilket jeg håber er ok.

d9ha — 8. august 2016, 12:48

Opdatering?

moggeb — 8. august 2016, 16:47

desværre overlevede de små kræ ikke længe efter salt tilsætningen jeg tænker det kan skyldes en for kraftig opblanding. Nu Er det noget tid siden og jeg mener jeg lavede blandingen som en brine hvilket har været en for stærk opløsning pga der ikke gik mange timer inden masse døden indtræf.
Men det er jo lige præcis denne proces som er det vanskelige ved opdræt af denne reje. Måske jeg skulle genoptage forSøget jeg har stadig alt udstyr og en hun med æg ??

J J — 9. august 2016, 02:20

atemia går i en kraftig saltblanding, amanolarver skal kun have brakvand, så vidt jeg husker, som er en svag saltblanding. Op på cyklen og prøv igen

moggeb — 9. august 2016, 18:59

Det er helt korrekt. Jeg lavede den kraftige blanding. Forventer at prøve igen i nærmeste fremtid.😉😉

MortenDAD — 10. august 2016, 08:11

Der er meget delte opfattelser af saliniteten til amanoopdræt - jeg har set alt fra 1,016 til 1,024 opgivet i opdrætsbeskrivelser, har også set en opdrætsbeskrivelse hvor der ikke var angivet en målt salinitet; men kun hvor meget salt der var tilsat til den givne akvariestørrelse. (beregnet gav det omkring 1,012) så en af koderne der skal knækkes ved amanoopdræt er vist saliniteten, selv har jeg haft massedød efter 3-5 dage på 1,024, 1,022 og 1,020, så jeg leder stadig efter den rette værdi til at holde dem i live.

Skulle der sidde en eller anden derude, som har egne erfaringer med hvilken salinitet der skal bruges, så giv lyd fra dig

kylling — 10. august 2016, 10:48

#moggeb - syntes det er en fucking sej opgave du har kastet dig ud i +1 herfra. 😎

Har selv søgt lidt rundt alt jeg kan finde er yamato's guide. og i den skriver han:

THE ISSUE OF SALINITY
There is some controversy surrounding what the optimal salinity is for the developing larvae. Hayashi & Hamano report total failure to survive in salinities up to and including 8.5 ppt; optimal survival at 17 ppt (80% survival rate); and suboptimal survival (11%) at salinities up to 35 ppt (full marine salinity). This is quite different from what I found, with zero survival at salinities lower than 25 ppt, suboptimal survival at 25 ppt (3 larvae, out of at least 200, survived for four weeks without metamorphosing at which point the attempt was aborted), and high survival at 30-35 ppt (an estimated 80% reaching postlarval stage). Other people who’ve experimented with salinities have come to the same conclusion: any salinity below 30 ppt or over 35 ppt will result in heavy mysid-stage larval losses!

However, after metamorphosis the postlarval shrimp no longer tolerate full-strength seawater and should be moved to fresh water. Alternatively losses might be avoided by lowering salinity to 17 ppt when the first larvae start to metamorphose.

I’ve used an airstone with reduced flow for circulation. There may be problems with flotation of larvae if aeration is too vigorous.

familiehobby — 22. oktober 2016, 13:06

Der har været et indlæg her et sted om amanorejer. En der havde fået klækket i et almindeligt ferskvands akvarie. Måske skal du forsøge lidt til den svage side. Altså en mellemting mellem ferskvand og brakvand???

moggeb — 8. januar 2017, 18:58

Så er vi oppe på hesten igen. En reje med æg blev taget fra nu 48 timer senere har hun smidt halvdelen af æggene og larverne svømmer rundt, jeg forventer at på onsdag tilsætter jeg min svage saltvandsblanding ??

ThomasBallerup — 9. januar 2017, 18:50

hvorfor må de amano rejer ikke bare gå i en lille smule salt hele tiden ?

familiehobby — 10. januar 2017, 16:06

Jeg har læst at de voksne rejer ikke tåler saltvand.
Er der nogen der har prøvet det?
Angående opdræt af amanorejer: Der har tidligere i debatten været beskrevet succesfuldt opdræt. Prøv at søge i debatten.

moggeb — 10. januar 2017, 18:30

Der er flere tråde omkring dette, men ofte dør yngel pga saltindholdet, det er denne del der kunne være spændende at kaste mere lys over.

ThomasBallerup — 10. januar 2017, 19:45

De tåler vel en lille smule salt ?
der findes jo historier om overlevende unger, i helt normale akvarier, hvor intet som helst er gjort,
derfor forestiller jeg mig, at hvis man bare køre med lidt salt, son feks en saltkur,
kunne det være at et par stk overlever en gang i mellem, jeg har nemlig et akvarie med 5 store amano gående,
og der er hele tiden nogle med mange æg eller larver under maven.

scn — 10. januar 2017, 20:32

#15
Ja, man falder en gang imellem over de historier, men det er typisk nybegyndere, og der er aldrig billede med som bevis. Jeg mener det er rimelig veldokumenteret at ungerne IKKE kan overleve uden de rette forhold, både med salt, men også opfodring skulle drille en del.

moggeb — 12. januar 2017, 17:08

Hunnen har endelig smidt alle rejemad rene dette tog 4 dage fra første larve var fritsvømmdnde til de sidste blev sluppet løs.
Hun er taget væk og salt er ved at blive tilføjet. Lidt mindre end først forsøg.
Larverne er i 1 liter vand
Her tilsættes en halv liter som er opblandet med 21 gram salt
Dette tilsættes over de næste 3-4 timer

ThomasBallerup — 12. januar 2017, 20:51

held og lykke, husk at måle og notere ALT du gør :-)
samt at dele med os, kan du tage billeder også ?

moggeb — 13. januar 2017, 14:57

Update
En af de kedelige ??
Larverne er alle døde her til morgen, så de 21 gram salt til 1,5 litervand er stadig for stærk en blanding, jeg afventer en ny hun som er klar.

MortenDAD — 16. januar 2017, 09:46

[citat]Update
En af de kedelige ??
Larverne er alle døde her til morgen, så de 21 gram salt til 1,5 litervand er stadig for stærk en blanding, jeg afventer en ny hun som er klar. [/citat]

Kan det måske være fordi den samlede vandmasse er meget lille? der skal ikke meget forurening til før det er meget giftigt miljø. De fleste opdrætsbeskrivelser jeg har set skriver 60 ltr - agtigt.
har dog set youtube med opdræt i et syltetøjsglas.

Kaster mig over amano igen i løbet af foråret, hvor jeg får nogle 96 ltr til rådighed.
Denne gang bliver det med modnet saltvand og filtrering i separat akvarie.

moggeb — 16. januar 2017, 20:43

Det er rigtigt at ved mindre volumener i tanken jo sværere er det at holde de rigtige værdier, erfaringen er bare at det er i forbindelse med salttilsætningen det går galt, planen er næste gang at bruge 10 g salt pr liter vand, hvilket er under det halve af den mængde som bruges til artemia-klækning, så venter bare på en ny hun er klar.

Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.