Orm i akvariet
Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?
LærkeV — 7. april 2016, 22:12
Jeg er rimeligt ny på denne side, men har haft akvarie i mange år efterhånden 😀
Igår startede jeg et 20 liters akvarie op, som skal blive til et rejeakvarie og måske en kampfisk når vandværdierne er i orden. Da jeg så sad og kiggede på akvariet tidligere idag, så jeg en lille, hvid orm 'svømme' rundt i akvariet. Den var nok omkring 2 mm lang. Jeg har ikke set flere end den ene, men jeg ved ikke helt hvad jeg skal gøre ved den? Kan en eller anden måske fortælle mig hvad det er for én? Og om den gør skade på fremtidige beboer af akvariet? 🙂
Med Venlig Hilsen
Lærke
Sølz — 8. april 2016, 00:01
Når jeg får mulighed for det, så fjerner jeg dem, da jeg synes, at de er lildt ulækre - vel vidende, at de er harmløse;)
d9ha — 8. april 2016, 08:31
Kampfisk og rejer er i øvrigt en dårlig kombination (for rejerne).
Spørgsmål & svar
Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.
Log ind for at stille et spørgsmål.