Mine slørhaler dør, hjælp!

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

Emma.Pyke — 16. februar 2016, 12:10

Hej
Jeg er nybegynder med fisk
Jeg faldt for slørhale fisken. Og læste lidt om fisken og hvordan man holder et akvarie osv., jeg vidste nemlig ikke noget om fisk.
Jeg fandt ud af en masse og synes selv jeg har ret godt styr på det.
De har behov for meget plads helst +80 L ,lever bedst i koldt vand.
Vi købte et 54 L starter akvarium, fordi vi ikke havde plads til et større og det var til at overkomme. Vi havde også fået at vide at man godt kunne have to små slørhaler i sådan et.
Vi købte to små slørhaler
En rød på cirka 3-4 cm
Og en rød og hvid på 2-3 cm
Da vi var nede at købe dem skete der et lille uheld og da manden skulle tage fisken (den røde og hvide slørhale) op af akvariet.
Den sad fast i nettet og han prøvede at baske den lidt ned.
Han fik den til sidst ned og vi gik hjem med dem.
Da de kom ned i akvariet som forresten er på de 20-23 grader virkede det som om den røde og hvide slørhale svømmede lidt mærkeligt.
Vi tænkte at det nok var det lille uheld oppe i dyrehandlen men tænkte at det nok gik.
Næste dag kunne jeg se at den skadet fisk havde mistet nået af sin hale, det lignede at den sådan blev trukket op i halen. Den havde til sidst ingen kræfter tilbage og lå under planterne for ikke at blive taget med strømmen.
Efter fem dage døet den lille skadet slørhale desværre. 🙁
Vi skiftede vandet og havde den anden slørhale gående alene.😛
Efter nogle dage var vi fristede af at købe en ny og det gjorde vi så.
En rød og sort/brun slørhale.
Det har gået rigtig fint med de to slørhaler og de virkede meget glade for hinanden,
men i dag synes jeg den nye røde og brune slørhale har virket mærkelig.
Det er også som om den har mistet nået af dens hale, den er blevet mere spids i enden end rund i det.
Og finnen oppe på hovedet af den, ser også anderledes ud.
Den har ligger på bunden af akvariet og rykker sig kun en gang imellem.
Jeg er meget bange for at den også kan dø ligesom den anden.
Lyder dette som nået i kunne vide hvad var?
Jeg er meget bekymret for den, og om den anden også kan blive smittet hvis det er en sygdom. 🙁

Lidt info

Akvariet : akvariet er et 54 L starterakvarium fra eheim med pumpe termometer og lys.
Tempratur i akvarie 21-22 grader
Vi skifter vandet en gang om ugen.

Mad :
Vi giver dem farvet flakes fra mærket best friend.
Købt i bilka.
Vi giver dem hver anden dag, men har givet dem lidt exstra idag og igår pga den ene fisk virker sløv og ikke spiser så meget som den anden.

Håber virkelig i kan hjælpe mig.
Emma

Bruger #381101 — 16. februar 2016, 12:23

Hvis i har sat fisk i samme dag som akvariet er blevet sat op, så er det sikkert en nitrit forgiftning, dvs. dårlig vandkvalitet. Stynd jer at skifte en masse vand. I skal skifte minimum 50% vand hver anden dag i en uge og ingen mad i den uge.

Men i er desværre blevet meget fejlinformeret i den dyrehandel. Minimum 250 liter til slørhaler, så 54 liter er alt for småt. Derudover er foderet ikke værd at bruge penge på. I skal have fat i foder der er lavet specielt til slørhaler.

Bruger #381101 — 16. februar 2016, 12:32

Jeg plejer at sige, at der er 2 rigtige måder at anskaffe sig akvarium og fisk:

1: Man finder ud af hvilke fisk man gerne vil have, og anskaffer sig et akvarium der passer til de fisk.
2: Man finder ud af hvilken størrelse akvarium man vil have, og anskaffer sig fisk der passer til akvariet.

Man køber jo heller ikke en kaninunge hvis man kun har plads til et hamsterbur.

Dujo — 16. februar 2016, 17:25

Temperaturen er fint og fantisk det bedste til slørhaler.

Få kørt jeres filter ind - og det eneste måde I kan kontrollerer det på, er at få en dråbetest (ikke strips) og jævnligt teste jeres vand indtil der ikke er nitrit eller nitrat at måle. Herefter tester I vandet hver dag indtil det stiger igen og det fortæller jer hvor mange dage der skal være i mellem jeres vandskift.

Slørhaler sviner ufatteligt meget - virkeligt ufatteligt meget. Derfor anbefales det at man har 10 x akvariets volume per time i filtrering. Så I skal have 540 l igennem jeres filter per time. Det kan man omgå en smule ved at at have en stor filtervolume (mængden af vand i filteret).

Jeg startede ud som jer med 2 slørhaler i et 54l, men skiftede det hurtigt ud med et 180l. Nu har jeg sammen med konen et 660l (med 8 slørhaler) og 2 x 325L med i alt 7 slørhaler. De blive hurtigt kæmpe store, hvis man giver dem masser af plads, rent vand og kvalitetsfoder. To af mine gik fra 7 cm til 25 cm på under 2 år, så hvis man giver dem de rigtige betingelser, så vokser de også derefter.
Kig under Karpefisk herinde, der er flere tråde omkring slørhaler og hvordan de skal passe. Søg også efter Slørhale guiden skrevet af Jesper Green.
I kan også få masser af god viden på YouTube, find Fancy Black Gold eller Solid Gold, de laver begge videoer om slørhaler.

Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.