Amano reje overlevede flere dage uden vand
Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?
elmgren — 9. februar 2016, 12:40
Jeg skiftede vand for 4 dage siden, og i morges fandt jeg så igen en reje på gulvet som lå og var tørret godt ind. Til min store forbavselse bevægede den sig lidt da jeg samlede den op, så jeg skyndte mig at sætte den tilbage i akvariet. Den faldt til bunds som var den stendød, og lå der et par minutter. Pludselig svømmede den så op og satte sig i hjørnet ca 10 cm under vandoverfladen. Da jeg fodrede blev den siddende uden at reagere, og mens jeg sad og observerede ventede jeg hele tiden på at den bare ville falde død til bunden. Den havde mistet begge følehorn samt de forreste ben. De er sandsynligvis tørret ind og knækket af. Men nu kiggede jeg lige til den igen, og nu kravler den rundt og spiser i moskuglerne.
Der er et lillebitte hul til kabler bag på akvarielåget, så jeg kan ikke udelukke at den kan være kommet ud den vej for nylig, men den var pænt udtørret, så det er ikke til at sige hvad der er mest sandsynligt.
Jeg er fuldstændig målløs! 😮
caso — 9. februar 2016, 14:32
Jeg tror næppe at den har klaret 4 dage uden for akvariet, så ville den have været tørret helt ud. Det er sikkert mere sandsynligt at den er smuttet ud af hullet i akvarielåget. Anyway så var det dens held at du fandt den.
Ofte synes jeg at dødsfald efter at rejer har fået en hård medfart sker i forbindelse med næste skalskifte, så kryds fingre for at den klarer det. Er den i live om en måneds tid, så kan du forhåbentligt have den i mange år endnu. Følehornene og forbenene vokser ud igen og vil sikkert være der efter næste skalskifte, alt efter hvor hurtigt det sker.
De kan i øvrigt blive pænt gamle. Jeg har nogle gående, der er ved at være 10 år gamle.
Spørgsmål & svar
Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.
Log ind for at stille et spørgsmål.