Pansermaller efter naturmetoden

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

McWearq — 20. november 2015, 18:49

Jeg er ret ny i "pansermallefaget" så jeg følger anvisningerne nøje.
Mine Pandaer lagde æg i et 54 liter akvarium som har været i brug i et års tid. Jeg skrabede alle de æg, jeg kunne se, op i en lille plasticbalje med gennemluftning og ketapangblad, lige efter forskriften. Forældrefiskene blev flyttet til et andet akvarium da jeg ville tømme og rense akvariet de havde lagt æg i, fordi det var blevet lidt snasket efterhånden. Status er nu at alle de æg der blev taget op og behandlet efter alle kunstens regler, er skimlede, mens der svømmer 10 små pandaer rundt i det snaskede akvarium - jeg fik nemlig ikke tid til at tømme det, og må have overset æggene. Her har de det helt paradisisk, med infusorier og andet småkravl en masse. Jeg ved ikke om der er nogen morale, men jeg tror da bare at jeg vil yngle med mine pansermaller, efter naturmetoden fremover 😀

Bruger #669501 — 20. november 2015, 18:57

Tillykke med din lille "ups' er"🙂

Jeg synes at moralen kan være det fantastiske udtryk"KISS" - Keep It Simple Stupid;)

Det simple er ofte rigtig godt:)

Meng — 20. november 2015, 20:36

Jeg har altid haft succes med at lade Pandaerne yngle i selskabsakvariet - Ja der går en del unger til, men så må man afpasse de andre arter efter at de skal lade pandaynglen være...🙂

Roland — 21. november 2015, 09:57

Blev måske, lidt for meget Ketapang ?
Ellers er der kommet sådan nogle , husker selvfølgelig ikke hvad de hedder? Men en lille plasticbalje, hvor vandet fra akvariet cirkulerer igennem.

J J — 22. november 2015, 04:27

jeg skyller plastikbøtten, menvarmt vand med lidt atamon i, og så bruger jeg 2 tørede egeblade, de danner lidt infusorier og er også skimmelforebyggende.
Mit sidste kuld blev på over 200 små panserbasser (albino kobberpansermaller)
De bliver bare fodret op med fintmalet flagefoder fra starten, det har virket fint hver gang
mvh. Jørgen

Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.