Hjælp til mængde af salt i brakvandsakvarium
Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?
DStisen — 17. august 2015, 14:16
Ja, jeg er så den typiske nyoprettede bruger. Profilen er oprettet fordi jeg står med et spørgsmål, som jeg håber I kan hjælpe med.
Sagen er den, at jeg har købt en 8-tals kuglefisk, og jeg har via Google kunnet finde danske sider der beskriver, at ½dl salt pr. 100 liter giver et fornuftigt miljø til fisken. Günter bor i et 55-60 liters akvarium, så jeg tilføje 25ml salt.
Så læser jeg videre om mit nye køb på engelsk sprogede sider, og finder ud af at en SG på 1.005-1.008 er det rigtige miljø.
Jeg brygger også øl i min fritid og derfra har jeg et hydrometer af denne type http://www.brygladen.com/hydrometer.html
Så jeg tænker, at jeg da lige vil måle vægtfylden i akvariet. Den ligger omkring 1.000 rent ud.... nå tænkte jeg, så det var da lidt mærkeligt, så jeg tilføjede endnu 25ml salt. Stadig med næsten ingen aflæselig ændring i vægtfylden. Så turde jeg ikke lige blive ved med at drysse salt i mit akvarium, som på en anden æggemad. Så jeg gik i gang med at lave et par forsøg.
Jeg lavede forskellige opløsninger af salt i 1 liter vand, og jeg nåede frem til at 6ml/liter gav en SG på omkring 1.005-1.006, en det betyder jo så, at jeg skal tilføje:
6*55=330
3,3dl salt.... Så blev jeg nød til at opsøge hjælp herinde. Det lyder jo af meget, når man på danske sider kan læse, at 0,25dl skulle være nok. Har I nogen erfaring med mængden af salt kontra SG? Lyder det forkert, eller skal jeg bare tilføje de 2,8dl salt jeg mangler?
På forhånd mange tak for hjælpen
Mvh. DStisen
jacob — 17. august 2015, 14:27
DStisen — 17. august 2015, 14:36
Jeg forstår ikke helt hvad du mener. Det link du skriver der refererer også til en SG på omkring 1.005 som optimalt under afsnittet "Maintenece", så udfra det vil jeg da mene, a det er nødvendigt.
jacob — 17. august 2015, 14:38
DStisen — 17. august 2015, 15:36
kalaila — 17. august 2015, 16:10
http://www.thepufferforum.com/forum/library/puffers-in-focus/fig8/
Jeg har ikke selv holdt den pt. men lige et par ting til emnet:
1) Har du tjek på, hvilken temperatur dit hydrometer er kalibreret til? Det påvirker målingen. (http://www.reefkeeping.com/issues/2004-07/rhf/index.php)
2) Når det så er sagt, så skal der i hvert fald mere end 25mL til. En hurtig tur på nettet giver både forslag på 6,6gram og 9gram per liter for at opnå 1.005 SG. Havvand på 1.025 SG indeholder 35gram salt/L, så det lyder rigtigt nok. Lad os regne med 7g/L, svarende til 385g til 55L vand. Bordsalt vejer 1,23g/mL, så 385g = 313mL = 3,13dL. Så ja, din beregning lyder fornuftig.
3) Brakvandsfisk har det med at regnes for mere hårdføre, når det gælder svingninger i SG. Meeeeen, det er nok ingen skade til at overveje at hæve saltindholdet over et par uger, i stedet for med ét hug.
4) For en god ordens skyld: Bruger du salt beregnet til formålet? Og opløser du det i vand, før du hælder det i akvariet?
DStisen — 17. august 2015, 16:38
Det må jeg sige. Du er bedre til at google end mig. Jeg kunne simpelthen ikke finde den slags beregninger da jeg prøvede. Mange tak for din hjælp :-)
Angående temperaturen har du ganske ret. Mit hydrometer er kalibreret til 20 grader og akvariet er 26. Det regnede jeg dog for en mindre fejlkilde, men mine forsøg er udført i vand omkring 19-21 grader. Men super, at du også er opmærksom på det. :-)
Ja... når det er så store mængder salt der skal til, så gør jeg det over et par uger :-)
Jeg bruger salt til opvaskemaskinen, da det også er helt rent salt uden jod eller andet. Jeg vidste faktisk ikke før i dag, at saltet skulle være opløst først. Det jeg har kommet i indtil videre har jeg bare drysset langsomt i, og da jeg kunne se, at det blev opløst før det ramte bunden har jeg troet, at det var godt nok. Men i løbet af den googlen jeg selv har foretaget i dag, kan jeg godt nok se, at som du siger, skal det opløses, så det bliver gjort fremover :-)
kalaila — 17. august 2015, 20:52
Med det forbehold, så er det mit indtryk, at det er bedst at købe noget marine-salt beregnet til formålet. Det giver en mere korrekt opløsning af salte. Rent natriumchlorid er fint til klægning af artemia og kortvarig behandling (om og hvordan det virker, kan folk så altid diskutere), men er ikke optimalt til egentligt brak- og saltvand.
Igen, håber nogen med erfaring melder ind.
DStisen — 17. august 2015, 21:29
Det er første gang, at jeg arbejder med andet end ferskvand, så jeg har selvfølgelig bare fulgt rådet om opvaskemaskinesalt fra dyrehandleren, men hvis der er nogen herinde der ved bedre må de endelig sige til. Jeg ønsker bare det bedste for min fisk.
Så det rejser jo så nogle nye spørgsmål
#1 Skal jeg bruge salt beregnet til saltvandsakvarier for at lave brakvand til en 8-tals kuglefisk?
#2 Er der nogen der kan anbefale en bestemt type salt?
- Helst noget der kan fås i små poser, så jeg ikke står med salt nok til fortovet også :-D
#3 Er det helt skidt, at jeg har brugt rent NaCl? Skal jeg skifte vandet og starte forfra med det nye salt?
P.S. Vandet indeholder nu 1dl rent NaCl
kalaila — 19. august 2015, 09:24
Spørgsmål & svar
Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.
Log ind for at stille et spørgsmål.