slørhaler og andemad planten (lemnaceae )

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

stin1234 — 22. juni 2015, 06:16

Hej
Som alle jer der har slørhaler,nok godt ved, så æder de jo en del mad. Den mad de får er vigtigt at variere og derfor har jeg selv igennem et lille stykke tid (3 dage) givet dem andemad (lemnaceae). Når de har fået det har de virkelig gnasket i det til der stort set ikke var noget tilbage. Jeg har læst rundt omkring og kan ikke se eller læse at det skulle være giftigt for dem og kan se at der andre steder er tale om andemad andemad/ duckweed sammen med slørhaler.
Så det var et lille tip hvis man vil gi sine slørhaler noget lækkert grønt salat til dem i ny og næ. Hvis jeg tager helt fejl og at i ved det faktisk er giftigt for dem, så ret mig endelig.

jacob — 22. juni 2015, 09:41

Jeg har hverken andemad eller slørhaler...Men der er flere arter som gladeligt æder andemad, så der er næppe noget problem for dine fisk. Har som sagt ikke nogen personlige erfaringer, så venter evt til en af sidens, selvudnævnte, akvarienørder kigger forbi.....

Dujo — 22. juni 2015, 10:09

Så kom der er en selvudnævnt akvarienørd forbi 😛

Andemad er fantastisk til slørhaler. Mange groer det ved siden af i bakker/spande, så de har nemt ved at give det til deres fisk. Det gror nemt og er sundt for dem.

stin1234 — 22. juni 2015, 20:07

Ja de er effektive de små planter og formerer sig hurtigt :-)

Jeg er selv igang med at formere de små planter både i havedamsbasinet til guldfiskene og i baljer til slørhalerne i de indendørs baljer ;-)

jacob — 22. juni 2015, 21:10

#3 En selvudnævnt akvarienørd, som ved noget om emnet. Desværre ikke en selvfølge på siden for tiden....

Dujo — 23. juni 2015, 06:01

#5 - Tak 🙂 Er den eneste fisk jeg har sat mig ind, men det har jeg tilgengældt gjort godt 😉

#4 - det er rig på protein, hvilket fiskene har behov for, men pas på med at give det konstant. Lad det være en del af deres varieret kost

jacob — 23. juni 2015, 17:12

#6 Der er bedre at have meget viden om få arter, end at fylde forum med elendig rådgivning (som der desværre har været meget af de sidste par dage...)

Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.