128 l

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

FTNielsen — 13. maj 2015, 11:49

Begyndte i efteråret at lave baggrund til 128l akvariet. Denne gang blev det lavet ved at bruge skibslak på drysset spagnum uden gødning.

Det har nu kørt i 2 måneder.



I venstre øverste hjørne er der udløb så der dannes "vandfald" i form af dryb og i nederste højre hjørne er der indsugning.

I akvariedelen vokser der sværdplante, javabregne og anubias samt mos.

På baggrund sidder der en orkide, bromelia, bregne, mere mos og lidt ukendt stueplante. Bromelia har blomstret og har afsat nye aflæggere der forhåbentlig kan blive til nye planter.

Hjp — 13. maj 2015, 12:02

tommeltot op herfra 👍

Hvad har du i af dyr/fisk....

FTNielsen — 13. maj 2015, 13:05

Der går 6 stk plettet pansermaller, 8 glødelys og fire øksefisk. I virkeligheden ville jeg gerne have prøvet Kili fisk men fik godt tilbud på ovennævnte.

Der dannes rigligt med kondensvand og dermed kalk på glas. Dette fjernes ved hjælp af citron syre. Virker perfekt.

FTNielsen — 17. maj 2015, 11:08

Lidt flere billeder fra akvariet og af baggrunden

En af flere sideskud fra bromelia


Mos (som jer tror er navermos - måske forkert stavet)


Orkide

Eagleauster — 17. maj 2015, 12:15

Super kreativt. Elsker, at man kan "gå på opdagelse" 👍

FTNielsen — 18. april 2016, 15:39

Det hele bliver "oversvømmet" nu. Fisk døde - fire maller lever stadig. Planter døde - sikkert kulde.

Nu er tilført ekstra pumpe og der er ført vand til kanten.

Udover mos påtænkes vandpest og af fisk tænkes ekstra maller.

Jeg kunne godt tænke mig andet end malle så ? er hvilken hårdfør fisk ville være godt valg?

VH FTNIELSEN

Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.