Weeping mos.

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

maistro — 10. marts 2015, 17:46

Skal weeping mos bindes fast eller kan man bare stoppe en tot ned i et hul på en trærod og så slår den selv rødder ? Hvad er bedst med hensyn til lys / mos: lidt lys, medium belysning eller kraftig belysning ?

NKR — 10. marts 2015, 18:06

http://tropica.com/da/planter/plantedetaljer/Vesiculariaferriei'Weeping'(003BPOR)/4398

maistro — 10. marts 2015, 18:23

Det hjalp så ikke det vilde, med hensyn til mine spørgsmål. 😉 Ønsker andre brugers erfaring angående mine spørgsmål.

NKR — 10. marts 2015, 19:05

Hvis du går ind på tropicas hjemmeside og søger på *weeping', så anbefaler de at man binder mossen fast til en trærod og giver den medium belysning. Det er trods alt Nordeuropas største gartneri for akvarieplanter, så ma må gå ud fra, at de har lidt forstand på tingene.

westermann — 10. marts 2015, 19:10

Enig med #4 - bind den fast med noget fiskeline.
Jeg bruger selv weeping moss i flere af mine akvarier -blandt andet til en mos væg. Den er meget taknemmelig og vokser fint undr medium belysning.

schytz — 10. marts 2015, 19:18

Låner lige....
Vil det også vokse, hvis det bare ligger løst i akvariet?

westermann — 10. marts 2015, 20:44

Ja

Jakil — 6. marts 2016, 12:30

#6 Det gør det som regel, men det kræver lidt at det skal ligge stille og ikke for meget bliver forstyrret af fisk eller andre dyr, som kommer og roder det rundt.😀

Foslund — 6. marts 2016, 18:53

Jeg har blot skåret nogle 1,5 cm strimler af nogle lange skiffersten og bundet weeping på med fiskeline.
Jeg havde nogle sten som hældte skråt indad, der lagde jeg de skifferstrimler op af.
Idag kan man ikke se stenene i akvariet 😛

Mit lys er lige omkring 0,6watt/liter.

Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.