Sygdom for Første gang, hjælp søges

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

Rasmus Bech — 9. marts 2015, 18:54

Sygdom for Første gang, hjælp søges

Hej alle kloge akvarie mennesker
Jeg har lidt et problem med 2 fisk som jeg tror, er syge *rødmer*
Den ene er en sværddrager, jeg har som sådan ikke noget forhold til den, så hvis den gik hen og døde vil det selvfølgelig være ærgerligt men ikke jordens undergang

Den anden fisk er en Lunge fisk, den har fult mig siden jeg startede akvarie hobbyen, og det ville være ærgerligt at miste den. 🙁
1)
Jeg mener at jeg har haft samme ting med en tidligere sværddrager, Det er det ene øjet som får sådan en hvid hende, den gang mener jeg at jeg aflivet den af frygt for at det smittede, men nu er det her igen, håber nogle kan fortælle mig vad det kan være, om det smitter, og om det kan kureres eller aflivning er nødvendigt
Her er lidt billeder


2)
Så til min kære lunge fisk, det er lidt det samme, man kan se en snært af at øjnene får den der hvid hinde, og har den også lidt hvidt skæl over øjet og munden.
Er det en sygdom, og Er det muligt at give medicin ( til fisk) hvis det er har jeg et tomt 20l den kan komme ned i vis den skal have behandling
Her er igen lidt billeder
Håber nogle er skarp på det her område og vil hjælpe mig
Mange tak på forhånd MVH Rasmus *rødmer*

Dusetagu — 9. marts 2015, 20:44

Fisk 2 har ikke meget at gøre med en lungefisk
Det er en perlegurami

westermann — 9. marts 2015, 20:56

Kunne ligne Flexibacter - behandles med Esha 2000, som eksempelvis kan købes hos zooplus.dk (kan ikke fås i DK).

kejak — 9. marts 2015, 21:19

Hvis du har en extra blaje, så derover med den. Og evt behandling kan fortages der, sørg dog for at der kommer noget godt indkørt filter ind.

Rasmus Bech — 10. marts 2015, 09:38

Er I sikre på at Esha 2000 er det rigtige middel og kan hjælpe ?
Jeg vil helst ikke giv for kert medicin

westermann — 10. marts 2015, 11:14

Nej, det er jeg ikke sikker på.
Det er umuligt at diagnosticere dine fisk på denne måde, men dine fisk tager helt sikkert ikke skade af en behandling.
ESHA 2000 benyttes desuden til forebyggende behandling - eksempelvis ved introduktion af nye fisk til et akvarium og den helt åbenlyse fordel ved produktet er, at midlet er meget bredspektret og derved vil ramme mange forskellige typer sygdomme.

Rasmus Bech — 10. marts 2015, 16:36

Er der noget som jeg kan gøre mens jeg venter de der 2 dage på ESHA 2000 skal komme fra zooplus 😮
vil gerne hjælpe min fisk mest muligt,
sætte varmen op i akvariumet ?
jeg har også noget beta glucans fra mine crystal rejer ?

jeg vil ønske man bare kunne putte en panodil brusetablet i 😀 ha ha

westermann — 10. marts 2015, 19:12

skift vand og håb på det bedste

Rasmus Bech — 10. marts 2015, 21:02

nu er perleguramien Desværre afgået ved døden 🙁 *doh*
Det skete i eftermiddags da jeg sad og så på den, jeg kunne lige så stille se at den ikke havde flere kræfter tilbage og måtte flyde med strømmen rundt i det lille 20l akv. i stedet for at stå stille.
Til sidst holte jeg den under vandet og kunne mærke dens lille hjerte slå, men efter et minuts tid holdte det op, og jeg måtte konstatere at den var død 🙁

Jeg pakkede fisken ind i vådt køkken rulle, gav den et slag med en sten og begravet den i jorden med lidt
Påske liljer, … en værdig begravelse for en fisk.*skeptisk*

Når nu vi snakker om sygdomme
Fejler min scalars finde så noget ? (finneråd) og vis der er noget kan det der Esha 2000 hjælpe ?

Tak på forhånd 🙂
MVH Rasmus

kejak — 11. marts 2015, 19:46

Akvarie størrelse, hvor tit skifter du vand og med hvad vand?
Et billede af baljen ville sige en del. Hvad filtrering har du til dem?

Bruger du blade i baljen? De hjælper på slimlaget på fisken, katappa blade vel at mærke. Tror ellekogler har samme virkining, men lidt i tvivl om det? Måske andre har input omkring det.

Rasmus Bech — 11. marts 2015, 22:24

112L, en gang om ugen, Fluval 406 ( er pt. til reparation så kører med 2 Eheim Pickup)
ja jeg bruger katappa blade.


Ved godt at akvariumet er lidt for lille til de store fisk, men da jeg købte dem var de ikke så store *rødmer*


her er et lidt gammelt billede fra da jeg lavede er et

Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.