Misundelig på jeres flotte akvarier

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

Guppy Manden — 2. marts 2015, 13:06

Hvorfor kan jeg ikke få mit 520 liters akvarium, til at blive bare halvt så smukt at se på, som alle jeres er ?

Jeg bruger mange planter, og har en malle hule, samt 3 store hvide "rødder" selv om de er af plastik.

Jeg vil låne min nabos digital kamera, og så vil jeg tage en masse billeder af mit akvarium her, og så håber jeg meget på, at I har lyst til at hjælpe mig til at få et flot og godt akvarie.

Mette/Korsør — 2. marts 2015, 15:16

Hvorfor du ikke kan få et smukt akv. er svært at sige, men tit skal man rokere en del rundt, før end resultatet blir godt.. Men da du allerede har en del fisk i baljen, så besværliggør det jo projektet en del.. Dine fisk vil blive stresset når du begynder at plante osv.. Men måske du ku finde et akv. du godt kan li indretningen af, og så selvfølgelig så det passer til netop dine fisk, og så indkøbe det du skal bruge én gang for alle, inden du går igang..
Akv.hobby kræver tålmodighed, tålmodighed og atter tålmodighed.. Selv har jeg lige fået et MARK II 275 l op at køre.. Der skulle godt nok mosles en del rundt inden jeg blev tilfreds.. Havde en del rødder fra tidligere akv. men det så bare grimt ud.. Købte alle de planter jeg skulle bruge af én gang ca. 40 stk. fandt en lavasten i haven (også fra tidligere akv.) som jeg beklædte med mos, samt 2 mallehuler som også blev beklædt med mos, og så i byen og beskære en venindes Troldetræ, og vupti - så lykkedes det.. Nu er jeg tilfreds.. Fik mine første to fisk i sidste uge 1.1 Gul Sejlfinne Molly, og når jeg finder 2 hunner til i anden farve kommer de også i, derefter pause til de har indkørt mit filter..
Så pøj pøj med det.

langebæk — 2. marts 2015, 15:17

vil da super gerne hjælpe men skal jo ligesom se baljen først

Mette/Korsør — 2. marts 2015, 15:20

Sådan ser mit ud nu..

Michael B — 2. marts 2015, 15:23

Jeg har med fordel anbragt rødder, sten eller andre dekorationsgenstande, der skulle i akvariet på en plade/spisebord eller lignende. Selvfølgelig målt op så det passer med akvariets grundmål, så får man et indtryk af hvordan tingene ser ud ved siden af hinanden og hvor meget de eventuelt kommer til at fylde.

Du kan også placere substitutter for planter, så du på den måde kan danne dig et endnu bedre overblik over om der er plads til de kan vokse, om de kommer til at stå klemt osv. osv.

ThomasBallerup — 2. marts 2015, 15:45

et mobil tlf billede er 100 gange bedre, end intet billede..
Smag og behag er ikke ens, samt ideer og evner,
Jeg vil derfor anbefale dig at kikke en masse rundt på nettet efter de akvarier du bedst kan lide,
og så prøve at efterligne hvad de folk har gjort,
man kan tit se hvordan de har gjort, og hvilke sager der er brugt,
det bør være muligt at skaffe det meste sådan nogenlunde magen til i nærheden et sted.
I øvrigt er det meget normalt at man selv mener at andres akvarier er meget pænere end sit eget.

Luffe — 2. marts 2015, 18:56

Ej mette altså ! få nu den troldgren op ! det ligner altså jeg ved ikke hvad , sorry to say men de der troldgrene er altså en "pige" ting og IKKE en akvarie ting, selvom en akvarie ting godt kan være en pige hobby osv ... ja ja skulle bare lige ud med min mening om troldgrene ikke 😀

NKR — 2. marts 2015, 20:50

Hvad med at starte her
http://tropica.com/da/inspiration/

moggeb — 2. marts 2015, 21:13

Guppy mand. Kan du fortælle hvorfor synes, andre akvarier er pænere?

Ting som kan spille ind er bundlag, gødning eller mangel på samme. Vandskift, lys kvalitet og lys tid, fodring og mængde af fisk. Pumpe og filtermasse.
Der er faktisk kun en ting der skal være i ubalance for at der opstår problemer.

Jeg kan se du har slørhaler i dit akvarie. Disse sviner også ødelægger planterne og samtidig er de koldtvandsfisk helst ikke over 23 grader.

Du har eksempelvis neon som kræver højere temperatur.

Min anbefaling er at vælge enten koldt eller varmt vand. Og så kigger lidt på dette link
http://www.akvariegødning.dk

Det har hjulpet mig utroligt meget.

Mette/Korsør — 2. marts 2015, 23:24

#7 Haha, nope ku aldrig falde mig ind:) Er SÅ glad for min troldegren, og manden min ligeså🙂
Har faktisk ikke mindre end 4 størrelse rigtige akv. rødder liggende i haven, men uanset hvordan jeg placerede dem så det åndssvagt ud, så det blev denne billige og smukke løsning:P

skuuny — 3. marts 2015, 11:55

#10 ville bare lige indskyde at jeg synes stadig at dit akvarie har wow effekt og at det er utroligt hvad du har fået ud af den plantepakke du hentede hos mig ??er kun glad for at se at tingene bliver anvendt på så flot vis også med trolderi??mvh Karsten

ThomasBallerup — 3. marts 2015, 12:14


hvis man ikke kan finde ud af at lave det flot, kan man bare lave det stort :-)
her er en af mine..

SteenB — 3. marts 2015, 12:22

Hej Mette

Jeg vil hverken sige for eller imod din brug af troldhassel-grene, men der er én ting der undrer mig; nemlig at du kan/tør anbringe en (frisk) gren direkte i akvariet. Hvordan har du behandlet grenen inden du lagde den i akvariet?

Grunden til mit spørgsmål er den, at jeg gennem mine mange år som akvarist aldrig har haft held til at benytte "almindelige" grene fra den danske natur i mine akvarier. Der kom altid mug eller lignende på grenene uanset hvad jeg gjorde med dem. Så jeg er ret interesseret i at høre, hvordan man "slipper godt fra" at bruge friske, danske grene i akvariet?

Mvh
Steen

Guppy Manden — 3. marts 2015, 12:56

#12
Wow siger jeg bare ... hvorfor kan jeg ikke finde ud at skabe sådan et lækkert akvarie og se på ?

Guppy Manden — 3. marts 2015, 12:59

Jeg er ved at tage en række amatør billeder af mit akvarium, som det ser ud idag.

Får en del planter inden så længe, som jeg har købt online her. Så det bliver mere grønt for de søde små fisk. Jeg vil meget gerne have et grønt akvarium, da jeg tror fiskene har det bedre med det.

ThomasBallerup — 3. marts 2015, 14:55


her lidt sager til forgrunden, meget små planter og meget flad rod,


sådan, monteret.


fra anden vinkel ,mere zoomed, bare lidt deco til inspiration

Mette/Korsør — 3. marts 2015, 20:54

#11 1000 tak Karsten.. Du var jo god og gavmild da du fandt planter til mig, og det er jo altid en god begyndelse, så jeg er meget taknemmelig..
#13 Ja, men ideen med "trolden" kom skam her fra siden af.. Har inden jeg fik planter i akvariet kigget på hundredevis af billeder af andres indretning, og læst masser af tråde om samme emne - og ja så stødte jeg på ideen med troldegrenen.. Nogen havde valgt at lade den ligge ude i lang lang tid inden de brugte den, andre har overhældt dem med kogende vand, andre igen har vasket dem af med brintoverilte.. Nogen havde erfaret det samme som dig med mug og "slam"..
Jeg syntes troldegrenen ser FANTASTISK ud:D og det er jo det vigtigste.. Så jeg holdt vejret, smed grenen i vandet sammen med en masse blandet rejer og så måtte de holden grenen ren, og det må man sige er lykkedes meget godt.. Senere er så kommet en del af mine Mysteriesnegle i baljen også, og de er mindst lige så effektive.. Jeg kan af og til se lidt mug/snask på enden af en af grenene, men få timer efter er det PIST VÆK, hvilket er rejernes og sneglenes fortjeneste..

Mette/Korsør — 3. marts 2015, 20:58

ThomasBallerup: Hvor er det bare fantastisk flot dit akv. SUK SUK
Smag og behag er jo ikke sådan at diskutere.. Personligt er jeg jo stor tilhænger af sort bund og baggrund, og jeg ser for mig din smukke indretning med min bund og baggrund "OVERDÅDIGT"🙂😀:P

ThomasBallerup — 3. marts 2015, 21:43

Ih tak :-) jeg sidder tit bare og kikker på det, og tænker hvad skal jeg mon finde på :-)
jeg kan heller ikke lide at rode rundt i det hver dag,
fisk og planter har nok bedre af bare at være i fred, man skal heller ikke være alt for hysterisk,
feks kan jeg lade gamle hullede blade sidde, for maller og fisk kan bedst lige at spise dem helt op, inden da så går i gang med nye blade, jo mere jeg kan holde ud at se på hullede blade,
jo flere nye får så lov til at vokse sig store og fine imens.
Nu kommer der akvarie-nørder og kikker på Torsdag, så jeg har pudser ruden og klippet lidt i dag :-)
Samt fyldt lidt nye fisk på, der var jo lige et tilbud jeg ikke kunne sige nej til.

ThomasBallerup — 3. marts 2015, 22:04


jeg har også en anden kasse med vand i den anden stue :-)
En lidt utraditionel malawi, med rødder og planter,
efter min udmye mening langt pænere end de normale kedelige bunker med sten man ser folk laver til sådan nogle fisk. Ja bevares det er umuligt at fange fisk når de yngler, det må jeg så lære at leve med.

Foslund — 3. marts 2015, 23:04

Her er også et fra mig 😛



Er dog ved at teste lidt forskelligt af, men det er jo det der gør det så hyggeligt 🙂

ThomasBallerup — 3. marts 2015, 23:28

rigtigt flot der Foslund !
der er godt nok også puttet grøntsager i til at par tusind kr :-)

Foslund — 3. marts 2015, 23:50

Hihi, ja det løber hurtigt op, det er nu ikke så meget planterne der er dyre.
Det er mere alt grejet.. lys, co2, gødning osv.

Fisk er hurtigt mange gange dyrere, men det er jo en helt anden snak, de går i det andet 720L.

Men tænk hvor billig en hobby det egentlig er, i forhold til motorcykler og lign.

KimJ — 4. marts 2015, 08:14

Min erfaring er, at et vellykket akvarium mere er afhængig af at Man har haft en grundlæggende plan for hvordan det skal se ud, end at alting lige står helt perfekt.

Tænk på det som et billede; Hvad gør et billede smukkere end et andet med essentielt samme indhold? Svaret er naturligvis komposition!

Her et af mine gamle ferskvandsakvarier:

SteenB — 4. marts 2015, 08:28

Hej Foslund #21

Flot balje!!! 👍

Skal jeg komme med en AAAANELSE kritik - og det "skal" man jo - så ville jeg nok fjerne det filter du har stående i forreste, venstre hjørne, og i stedet måske benytte et mindre powerhead. Men som sagt; det er kun for at kunne finde en lille, bitte smule at være kritisk over - ellers er det bare TOP!😉

Mvh
Steen

Eagleauster — 4. marts 2015, 09:50

#24 Øj, hvor er det bare flot, Kim! 😮 Er det high tech?

SteenB — 4. marts 2015, 10:51

Hej Kim #24

Hatten af for dit MEGET flotte akvarie!!!🙂

En af de ting, jeg rigtigt godt kan lide, er det at du har fået det opbygget sådan, at der er både en skygget del i venstre side, og en mere åben og lys i højre. Det gør det både mere spændende og afvekslende at se på, og samtidigt giver det fiskene mulighed for at vælge hvor de vil være. Absolut en komposition der er værd at efterligne.

Og jeg er i øvrigt helt enig med dig i dine betragtninger om, hvordan man opnår det bedste resultat - nemlig ved at have en god plan, en sikker hånd, og et godt øje for hvad der ser smukt ud!👍

Mvh
Steen

MSV — 4. marts 2015, 12:40

Hvis jeg havde råd og mulighed, ville jeg gerne tage rundt til alle de akvarister, som døjer med indretningen af deres akvarier. Men jeg vil samtidig nok føle mig ret invaderende, da det jo er op til ejeren, hvordan akvariet skal ud 😛

Selv planlægger jeg indretningen af mine akvarier rimelig nøje inden, jeg har puttet noget som helst i det. For mit vedkommende går det ud på at finde en balance mellem mørk og lys, lav og høj. Jeg læser op på planternes udseende og vækst for at vide, hvor de skal placeres for at få den ønskede effekt - dog kan man blive overrasket, da nogle planter vokser anerledes i hhv. hårdt og blødt vand.
Når jeg går i gang, starter jeg med en god bundlagsgødning for at give næring til planterne der. Det har en virkelig positiv effekt på planternes vækst 🙂
Valget af grus/sand er 100% baseret på fiskenes behov, da planter gror fint i næsten alt slags bundlag, når de har adgang til næring under det.
Indtil videre har bundlagsgødning og 1-2 mm grus givet ret gode resultater i mit 350 liters hjørneakvarie, som fik helt nyt bundlag i starten af december sidste år:


Billedet er 2 uger gammelt på nuværende tidspunkt, og mine cryptocoryne usteriana er næsten ved at vokse sig for store til akvariet (et enkelt blad er nu ca. 1 meter langt fra rod til spids) 😛
Jeg bruger ikke Co2 i akvariet, da jeg ikke har plads til et anlæg (køb eller hjemmelavet) ved akvariet.
Dog gøder jeg hver morgen med USB alt i én flydende gødning mens lyset er slukket, så gødningen kan blive jævnt fordelt i hele akvariet inden, at planterne begynder at optage det (det sker, når lyset tænder).

Mit største "problem" er at begrænse mig til antallet af planter. Jeg skal virkelig bide tænderne sammen, når jeg ser en ny og spændende plante. Mine corydoras skal jo også have lidt plads på bunden 😀

Puh, det blev sgu en længere roman end beregnet!

Foslund — 4. marts 2015, 14:26

#24 - Kim, det er et flot akvarie du har haft der.
Hvor lang tid var det hele om at vokse sig stort og flot ?
Hvor mange liter var det på ?
Vi må vide noget mere 😀

#25 - Steen,
Jeg ved godt pumpen skæmmer billedet, men jeg havde store problemer med alger på et tidligt stadie, nu har jeg bare vænnet mig til hvor praktisk men ikke køn den er 😛
Har læst mange artikler og detaljer omkring alt det med cirkulation, som Ullits skriver "Der skal blæs på, så algerne ikke sætter sig fast og gødning/co2 bliver ordentligt fordelt".
Nu har jeg svært ved at skulle fjerne den, hvis algerne kommer tilbage *skeptisk*

#28 - MSV, er det mos du har helt nede forreste midt på en rod ?
Det kunne jeg også godt tænke mig at lave 😀
Mine corydoras bliver jeg nød til at flytte over i cichlideakvariet, der er ikke nok plads i planteakvariet, de er bare så svære at fange, så det bliver 10stk ad gangen i weekend nattetiden.

Guppy Manden — 4. marts 2015, 14:42

#28
Det er lige det jeg mener 😛 Smukt og elegant akvarie, som man virkelig har lyst til at sidde og kigge på i time vis

MSV — 4. marts 2015, 15:15

#29
Ja, det er mos. Har også bundet noget på en anden trærod i midten og "hængt" lidt i min troldhasselgren (jaja, pigeting jeg ved det 😛 ).
Det er spikey mos, som jeg bruger, da det er det, som jeg har bedst success med.
Det så dog helt anerledes ud, da jeg lige havde sat det op. Det viser lidt, hvor meget planterne er vokset på de knap 3 måneder 🙂


Jeg har skiftet lidt lys ud siden hen for at prøve at opnå så bredt et spektrum som muligt til mine planter og samtidig kunne se de rigtige farver hos mine fisk 🙂

Hvis dine cichlider er malawi eller tanganyika, vil jeg ikke anbefale at flytte dine corydoras over til dem. Jeg har set corydoras i malawi og tanganyika akvarier, som svømmede stresset rundt i overfladen, fordi de blev nappet i så snart, de kom ned på bunden. Flere af dem manglede lidt af finnerne pga. dette.


#30
Tusind tak 🙂
Ville gerne hjælpe dig med indretningen af dit akvarie, men du bor lige en anelse for langt fra Falster 😛
Men smid gerne et par billeder op her i tråden eller over en privat besked, så skal jeg med glæde komme med nogle forslag.

Guppy Manden — 4. marts 2015, 15:22

Låner min gode nabos kamera her idag, så skal jeg nok tage et par billeder her.

Jeg vil gerne have et akvarium, som er både sundt og godt for fiskene ( Guppy )

Jeg går derfor meget op i at have en masse gode planter til dem.

Men jeg tager billeder idag, eller måske i morgen, og så vil jeg spændt på jeres input her. Om hvad jeg eventuelt kan gøre, uden at det koster en formue.

ThomasBallerup — 4. marts 2015, 18:27

jeg syntes ikke i skal køre det privat, men post dog billeder og gode ideer og foreslag her i gruppen,
så alle kan få glæde af jeres ideer

Guppy Manden — 4. marts 2015, 20:10

Jeg vil da helt klart poste billeder og nyt i denne tråd 😉

KimJ — 6. marts 2015, 11:47

Tak for de positive feedback!

Akvariet, som ikke eksisterer længere, var et standard Akvastabil Effectline 720 L. med matchende lampe (2 x Aquastar og 2 x GroLux 39W rør). Der er brugt alm. postevand og filtreringen en enkelt firkantet filtersvamp på 15 x 15 x 40 cm.

Det var oprindelig lavet som et klippekyst akvarium, med fastlimede BTN moduler (filteret er gemt i et af dem).

Udviklingen af akvariet kan ses her:

http://kim-jakobsen.dk/Freshwater/Akvarieoplysninger/Amerika%20akvarier/720Scalare/720scalare.htm

Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.