Trist lille chiclide

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

Mkd — 2. februar 2015, 20:05

Hej AS
Jeg er fornyligt flyttet hjemme fra, og har i den forbindelse også flyttet mit 530l akvarium. Som i ved er det i den tungere ende, og jeg blev derfor nødt til at tømme det helt. Jeg har heldigvis en god lokal fiskemand der ganske gratis ville opbevare dem for mig mens jeg gjorde det klar. Jeg beholdte de to største i mit akvarium der hjemme, for at undgå de skulle spise alle de andre.
Mit problem er at jeg havde 3 ens chiclider som jeg haft i et års tid, hvor to af dem desværre ikke klarede at gå i et lille akvarie uden gemmesteder. Siden da har den sidste gået meget for sig selv, og er slet ikke ligeså aktiv som før.
Mit spørgsmål: Er der nogen der besidde flere af denne art, som er til salg, eller er der nogen der har et par af dem i forvejen, som måske kunne overtage den så den ikke er så trist?

Mkd — 2. februar 2015, 20:08

her er de vendt om (Sorry)

heidi48 — 2. februar 2015, 22:10

Trist historie med din ciclide, men køb, salg, bytte og den slags er desværre ikke tilladt i forum, så den slags skal I klare via en pb.
Men du må gerne spørge i forum hvilken art det er, så ved du helt præcist hvad du leder efter eller bortgiver, bagefter kan du så oprette en annonce i køb/salg bytte.
Tråden flyttes derfor til "Artsidentifikation" og fremtidige svar her i tråden skal handle om det.
🙂 Heidi

heidi48 — 2. februar 2015, 22:10

Indlægget er flyttet fra 'Akvariesiden.dk - Cichlider' til 'Akvariesiden.dk - Artsidentifikation' af heidi48

Bruger #584957 — 3. februar 2015, 07:43

Paretroplus menarambo,
Relativ sjælden og dyr cichlide fra Madagaskar.
De havde nogle i Neonfisken for 3 uger siden.

Mkd — 3. februar 2015, 11:03

Andre steder end i Neonfisken den er set? Så helst at jeg kunne give den et par venner da det er en meget sjov og flot fisk i mine øjne.

mikkel ;P — 3. februar 2015, 18:12

tror du ikke bare den er meget stresset over flytningen og at det har fået den til at ligne et nerve vrag:(
hvis jeg var dig ville jeg give den lidt tid til at komme sig på😉

Mkd — 4. februar 2015, 08:41

Det kunne det sagten være, den adfærd slår mig bare ikke som et nerve vrag, mere som om den ikke rigtigt ved hvad den skal gøre af sig selv. Jeg købte en delfin chiclide to dage efter at jeg havde fået dem tilbage, og da den kom i kunne den slet ikke finde ud af om delfinen var en af den egne, så jeg er ret sikker på at det desværre er maglen på selskab der får den til at stå alene og helt stille *skeptisk*

Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.