Mos: hvilken type til mosvæg?

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

Eagleauster — 14. januar 2015, 11:11

Hej hej 😀

Jeg har planer om at forvandle mit akvarium til et mosakvarium. Mit første projekt er en mosbaggrund, og jeg er allerede i gang med de indledende forberedelser.

Info om mit akvarium:
Eheim 54 liter
T8 15 Watt lys i armaturet
Varmelegeme på 26 grader
Nuværende pumpe er en Eheim Pick up, men jeg har bestilt en Eheim 200 luftpumpe med elefantfod.
Jeg bruger flydende gødning fra Tropica, og jeg har noget Easycarbo (som jeg dog ikke er ret dygtig til at bruge.. )

Dyr:
En kampfisk
RCS
6 guppyer, som jeg tænker på at skifte ud.

Jeg vil gerne finde en mos, som hverken bliver for lang, eller som vokser i forskellige retninger. Jeg overvejer weeping mos eller en fissidens (fontanus, nobilis eller splachnobryoides). Tænker også, at det måske kunne være fedt at blande forskellige typer for at skabe effekt. 🙂

Jeg har derudover kig på Isopterygium sp. også kaldet mini Taiwan mos. Har også set den nævnt som mini mos. Jeg kan ikke finde ret meget info om den.


Billedet er ikke mit. Skal det så lægges ind som link i stedet?)

Er der noget, jeg skal være opmærksom på mht. de typer, jeg nævner? Og har I andre forslag? Det er jo lidt svært med sådan en væg, da lyset ikke bliver fordelt lige, så jeg tænker, om man kan komme til at opleve store forskelle mht. voksehastigheden på top og bund?

Hvis I har nogle links til inspiration, tager jeg gerne imod. Har naturligvis googlet en masse, og har også fundet ud af, at man skal kigge mod Tyskland for et større udvalg af mos.

På forhånd tak 🙂

d9ha — 14. januar 2015, 11:40

Ikke alt mos gror lige godt i alle akvarier. man kan have akvarier, der er ved at gro til i mos, hvor man så i akvariet ved siden af med samme opsætning ikke kan få det til at gro.
Vil foreslå, at du tester de forskellige typer, du kan få fat i om det vil gro i dit akvarie (Beklager, men akvariehold er ofte en langsigtet affære).

Du skal så også bruge en hel del mos til en mosvæg, så medmindre du har en pengetank i baghaven, så er det også en fordel at have groet det selv.

en sidste ting er at mosvægge skal klippes. uanset hvor langsomt den gror, vil den komme til at gro i totter, når det bliver så langt at det yderste skygger for det inderste. Så når det først er i gang skal du regne med at barbere den hver eller hveranden måned.

ThomasBallerup — 14. januar 2015, 11:50

weeping er nok mere velegnet end java,
som er de to typer der gror mest og lettest for de fleste.
Men JA enig som d9ha skriver, Det er ikke altid lige let med mos,
jeg har lavet flere forsøg med Java typen, i nogle akvarier gror det vildt godt, i andre bare ikke.

Eagleauster — 15. januar 2015, 09:42

Jeg ved godt, at mos kan være en udfordring (især for tålmodigheden), men nu har jeg sat mig for at prøve.

Jeg er forberedt på, at væggen skal trimmes. Mht. at gro det selv, har jeg et lille 12 liters akvarium med rigtig gode lysforhold, som jeg evt. kunne bruge til det formål. Men vil den mos, jeg så gror der, kunne trives i det andet akvarium, som jo har væsentligt ringere lysforhold?

#3 Java har jeg stadig (din egen avl 😉), og det gror ikke ret hurtigt, men det skal IKKE på væggen! 😉

Den der mini Taiwan er nok ikke til at finde herhjemme, så måske skulle jeg finde ud af, hvad jeg kan få fingre i herhjemme af de andre typer. Det burde være noget nemmere.

Bjarne V P — 15. januar 2015, 10:59

Du kan bestille mini Taiwan på denne side:
http://www.aquamoos.de/product_info.php?products_id=119

Eagleauster — 15. januar 2015, 11:07

Tak for linket Bjarne 🙂

Jeg har ikke undersøgt, hvor jeg kunne få fat på denne mos endnu, da jeg gerne ville høre, om andre havde erfaring med den først. Jeg har besluttet mig for at vente med at bruge en masse penge på at købe mos hjem fra Tyskland, til jeg ved, om mit akvarium er egnet. Lige nu prøver jeg at få fat på weeping og christmas mos.

westermann — 15. januar 2015, 14:48

Ligesom Thomas vil jeg anbefale dig at benytte weeping moss/christmass moss

http://www.petworld.dk/tropica-akvarieplanter/tropica-vesicularia-ferriei-weeping-moss

Fordelen ved denne mos (til forskel fra andre mosser) er, at den "hænger" naturligt, hvilket gør den MEGET velegnet til en mos væg. Den er samtidig meget nøjsom og hurtigt voksende, så du sagten selv kan lave den.

Eagleauster — 15. januar 2015, 15:41

Ja det er også grunden til at jeg hælder til weeping. Vil gerne have "ensrettet" vækst, når det nu er så stort et areal. 🙂 Har i øvrigt også fundet ud af, at Tropica placerer fissidens i den svære kategori (det gjorde den anden hjemmeside ikke), så den er desværre udelukket. De havde ikke noget weeping i Neonfisken, men jeg skulle prøve at ringe igen i næste uge.

westermann — 15. januar 2015, 15:52

Bestil den hos Petworld (se linket ovenfor). Så bliver den leveret ved din dør i løbet af et par dage.
Få fat i noget plastiknet og gør således:
https://www.youtube.com/watch?v=3reo0IlO874

Eagleauster — 15. januar 2015, 16:10

Plastiknet og sugekopper har jeg allerede, og er også i gang med at "sy" pladestykkerne sammen (det er jo kun 16 cm i bredden). Tænkte, at det var smart at have det på plads, før jeg anskaffede mig mossen.

Skal nok lige overveje, om jeg er villig til at betale 125 kr. Mener, at prisen ligger på omkring 70 kr i Neonfisken. Man må jo spare, hvor man kan (selvom det ikke er så nemt med denne hobby 😛) Man kunne måske finde nogen herinde, som ville dele en forsending. Kan se, at der er rabat, hvis man køber flere planter. Men må man oprette en tråd med sådan en efterspørgsel, eller SKAL det være en annonce?

Hvor langt fra vandoverfladen er det smart at stoppe væggen? Vil jo helst undgå "afbrændt mos". Kan ikke lige finde ud af, om mos er en lyssky plantetype ligesom anubias, eller om den bare er nemmere at få til at vokse på trods af ringere lysforhold. Selvom lyset ikke er ret godt i armaturet, er der alligevel knald på øverst i akvariet.

westermann — 15. januar 2015, 16:48

Mener at jeg har set det hos Plantorama i Hillerød til omkring 35,- pr, pakke (1-2 grow - Tropica)

Du kan plante den helt op til overfladen - den er ret lystolerant, men vokser naturligvisvis bedst i rigeligt lys + CO2 tilsætning.

Her er billeder af min væg - et billede da det lige var sat op - et billede efter 1½ måned og et billede af hele akvariet




Eagleauster — 15. januar 2015, 17:08

#11 Det er virkelig flot! 😀 Hvad er det for en, du har i højre side?

Jeg har lige snakket med en fyr i Plantorama. Der har åbenbart været en fræk mand og ryddet næsten hele den nyopfyldte hylde for mos, men der var en enkelt christmas og noget weeping tilbage, så det har jeg fået lagt til side. De koster 50 kr/stk. Det er jo billigere end så mange andre steder.

westermann — 15. januar 2015, 17:22

Begge er weeping moss.
De er nemme at sætte fast til sten og rødder med lidt fiskesnøre.

Eagleauster — 15. januar 2015, 19:45

Den ene ser bare lysere ud 🙂 Du har vel co2 og superlys i dit akvarium?

Har hentet min mos, og jeg havde helt glemt, hvor lidt man får i de der beholdere. *blink* Har købt Riccia fluitans på samme måde, og den er vokset ret meget siden. Den væg har vist ret lange udsigter.. *uhh*

Ville det være en god idé at binde mossen op på noget tagrendenet?

westermann — 15. januar 2015, 20:17

Nej ikke superlys - jeg har JMB LED lys, men ikke specielt indrettet til platevækst.
CO2 tilsætningen består af Easy Carbo tilsætning et par gange om ugen.

Tagrendenet ?? Skrev du ikke, at du allerede havde lavet nettet ?
Det vokser helt vildt (du vil kunne se fremgang hver dag), men det vil nok tage et par måneder før du har en perfekt væg.

Eagleauster — 15. januar 2015, 20:26

Jo, jeg har lavet nettet til selve væggen, men der er jo materiale til overs, så tænkte, at jeg kunne klippe et stykke ud, og fordele mossen på det. Så kan man jo lægge en sten på pladen ude i siden, så det ikke flyder ovenpå.

Jeg har fået skiftet en masse vand i mit lille 12 liters, som ellers har stået og været meget forsømt med en lavasten med javamos og lidt blandet grønt. Det meste er røget ud nu, og har tilsat gødning og easy carbo. Håber, at vandet er ok, så jeg kan sætte mossen i i aften.

Om nogle dage, prøver jeg nok at sætte nogle rejer i, hvis alt ser fornuftigt ud.

westermann — 15. januar 2015, 22:46

http://www.dba.dk/planter-christmas-moss-ve/id-1012911680/

Eagleauster — 15. januar 2015, 22:54

Tak 🙂 Jeg havde faktisk godt set den annonce, men nu har jeg købt noget christmas mos. Dog kan jeg se, hvorfor det var den eneste, der var tilbage, for noget af mossen er muggen og/eller rådden ;(

Jeg har sorteret det dårlige fra, og så prøver jeg at se, om jeg ikke kan få noget ud af resten.

Eagleauster — 16. januar 2015, 09:06

westermann — 16. januar 2015, 14:31

Ser fint ud, men husk lidt gødning og CO2, da der - så vidt jeg kan se - ikke er nogen fisk/rejer til at producere gødning/co2

Eagleauster — 16. januar 2015, 15:59

Jeg har ingen co2, men har gødning og Easy carbo. Akvariet har som sagt været lidt forsømt, så ville vente et par dage, før jeg flytter nogle rejer derover. 🙂 Er spændt på, hvor hurtigt jeg kan se en forskel.

westermann — 16. januar 2015, 16:01

Gødning og Easy Carbo er fint - bare du husker at følge brugsanvisningen nøje (doseringen).

Eagleauster — 16. januar 2015, 16:28

Jeg skal gøre mit bedste. Easy carbo doseringen er 0.24 ml pr dag! Sidst blev jeg hurtigt træt af at måle af i min ml-sprøjte hver dag, men nu har jeg jo et projekt, der kræver det.

Er der en bestemt måde, der er bedre end andre i forhold til gødningen? Jeg mener, at to pump om ugen passer til akvariet. Er det ok at dele det ud på to gange om ugen, eller skal det fordeles endnu mere?

Der er forresten også substrat under gruset, men det ved jeg ikke, om mossen har specielt gavn af..

westermann — 16. januar 2015, 16:52

Det kan næppe skade at dele ud over flere gange.

Eagleauster — 16. januar 2015, 17:14

Jeg er vis på, at det ikke kan skade, men er det mon nødvendigt? 😉 Ved ikke helt, hvordan jeg skal dele "pump" op, men hvis det er afgørende for væksten, vil jeg jo gøre et forsøg. Det er i øvrigt kun et enkelt pump om ugen.

Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.