Findes der Sydamerikanske Cichlider der går i toplaget?

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

B_Bekker — 20. december 2014, 20:43

Jeg har et 54l akvarium, med blandt andet 6 pansermaller og lidt rød neon. Jeg ved det godt!! 😉

Jeg har overvejet at gøre det til et rent sydamerikansk akvarium - hvad fisk angår - og har derfor overvejet en ekstra fisk, men lidt farver.

Jeg syntes måske Guppyen er lidt for ordinær, selv om de kan være flotte, derfor har jeg overvejet om jeg kunne finde en Apistogramma der passede ind.

Der er flere arter der godt kan holdes i et 54l, men jeg syntes bunden er fyldt nok op med mine pansermaller og tror det vil give for meget kamp om pladsen hvis det er Cichlider der holder til ved bunden.

Jeg har siddet og kigget art beskrivelserne igennem, men jeg kan ikke finde nogen steder der står noget om hvilket niveau de foretrækker.

Er det fordi Cichlider per definition er en bundfisk eller findes der arter der ikke gør krav på bundarealet?

Dav — 20. december 2014, 22:36

Ganske kort... Ja stort set... sydamerikanske dværgcichlider er i høj grad benthopelagiske, dvs. holder til i de nedre vandlag / ved bunden.

hpp.hp — 22. december 2014, 09:22

Apistogramma macmasteri eller vijetii hører til blandt de fredeligste arter, eller evt trifasiata. Cacatuides og Panduro vil jeg ikke komme i så lille et akvarium sammen med pansermaller, og nok heller ikke agassy.

Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.