Hjælp...grøn alger efter øget CO2

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

Jeppes — 18. december 2014, 21:00

Hej alle

For 2 uger siden skrottede jeg mit Nutrafin anlæg til fordel for mit nye Tropica Nano system med diffuser. Jvf. Boble tælleren og anbefalinger har jeg sat den til ca. 10 bobler i minuttet (det bør være mere CO2 end Nutrafin anlægget). Ellers er der ikke sket ændringer i mit 120 L mellem plantede akvarie.

Jeg gøder som normalt med doseret mikro og makro gødning fra USB.

Grønalger på sten, ruder, og langs vandkanten er pludselig eksploderet??. Derudover er der i dag, en mælkehvid hinde på vandoverfladen og en del "flyvende" partikler i vandet?.

Der er rigelig med cirkulation via 2 aquaball filtre og vandet skiftes (30%) hver uge.

Hva' sker der*blink*🙁

Aakjaer — 18. december 2014, 21:16

Prøv og smid et billede ind i din tråd så man lige kan se det.

Jeppes — 19. december 2014, 11:28

Jeg ren gjorde akvariet i går men jeg prøver at tage et billede i aften.

Jeppes — 19. december 2014, 18:48

Her er billeder. Da jeg har rengjort ruderne er der svært at se der. Men pumperne er ikke rengjort. Den belægning der ses er kun 5 dage gammel.

MSV — 19. december 2014, 20:58

Det er dælme da gået stærkt. Det ser næsten ud som om, at der må være noget galt med dit nye Co2 system, da det der er klassisk for akvarier, hvor der ikke tilføres Co2.
Har du en Co2-tester for at tjekke, at der er et optimalt indhold af Co2 i vandet?

Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.