sygdom? og evt hvilken??
Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?
mor2010 — 12. december 2014, 19:14
de blev taget fra få min efter de kom i min balje, da jeg så dette på 4 ud af 5. sprit nye fisk (har snakket med forhandleren, og hun bytter dem gerne hvis jeg er utryg, men jeg kan bare ikke komme frem og tilbage) så nu ligger de i egen lille balje med pumpe, mandelblad og saltbehandling. men eftersom forhandler ikke har set dette så ved hun ikke hvad det kan være, hun har fået en tlf forklaring, men sådan nogen er jo svært *skeptisk* der blev sendt en mail med disse billeder, men hun skal have fat i sin leverandør før at få et bedre svar til mig om de syge og hvad de evt fejler. Forhandlers resterende fisk fra samme balje skulle der intet være på. 🙂
Jeg ser en hvidlig hinde rundt om fiskene, har prøvet komme så tæt på fisken som muligt 🙂
Bruger #790869 — 12. december 2014, 19:54
Jeg skal ikke kunne sige hvad dine fisk fejler
Har selv de samme og har ikke oplevet det som du har
Jeg kunne være tilbørlig til at tro at vandet hvor fiskene kommer fra har for stort udsving i vandværdigern i forhold til det Det vand du har i dit akvarium
Hvis der er for stor forskel kan de måske havde smidt slimlaget
Hvis det er det kommer de sig som regel hurtigt
Søren
heidi48 — 12. december 2014, 19:59
Så kan det være fordi der stadig ikke er en stabil bakterie flora i dit akvarie.
mor2010 — 12. december 2014, 20:39
jeg så det på fiskene max 2min efter de var lukket ud i akvariet slf stille tilvænning og uden posens vand som jeg altid gør, og som forhandleren også råder denne procedure. (jeg var et fjols ikke at kigge fisken igennem først da de å i posen, men har aldrig oplevet noget hos denne forhandler før) hun havde problemer med sygdom i 2-3scalarer akvarier, men der er ikke samkøring i akvariernes vand hos hende:)
De har haft vandskifte hos forhandleren for få dage siden.. ved ikke om det kan have haft noget at sige. har købt flere fisk og de andre er der intet med 😀
jeg frygter bare det skulle være noget der kunne smitte de andre?🙁
men som sagt ser jeg det også kun hos 4 ud af 5. men kan et svar findes får hun det også omgående da jeg slf er glad for at handle der 😀
heidi48 — 12. december 2014, 21:59
Der er en hel del fiskesygdomme, der bryder ud ved stress, f.eks. ved at man fanger fiskene, transporterer dem og sætter dem ud i et andet akvarie, (temperaturskift, andre vandværdier etc.) så måske er det udløst af stress?
Det kunne det jo tyde på, når forhandlerens øvrige fisk ikke er syge.
Du må nok i gang med en ny omgang medicin.
mor2010 — 13. december 2014, 07:11
Flying fox og metaeren har ikke været i sygdomsbalje, kun neon og maller. Men der er intet 😀
og bland de nyindkøbte i går var der bla 8 sværdragere, 8 glasmaller, 5 barber (de røde, har glemt navnet). Som kom i i går sammen med disse sterbai:)
Ingen af disse har det mindste
Villads — 13. december 2014, 10:21
mor2010 — 13. december 2014, 12:07
HD — 13. december 2014, 19:14
heidi48 — 13. december 2014, 19:55
http://cichlids.akvariefisk.dk/forum/thread/?ID=882376
mor2010 — 13. december 2014, 19:58
Kan du huske hvad denne gift hedder?
Hvordan fiskene reagerer?
Hvordan man helbreder?
Kram:)
HD — 13. december 2014, 21:50
Har ikke selv erfaring med det, men i karantæne med frisk vand, fred og ro og så holde øje med udviklingen.
mor2010 — 13. december 2014, 23:53
Men da jeg (som ejer ankom) skulle have nogle "lyrehale" sværdragere (nogen bruger andre navne). Stod ham her manden og skulle fange fra mine øjne om hvad jeg ville have. Skulle så have 2 hanner og 2 hunner. Han fanger med min hjælp 2 hanner, så kom vi til hunner og han bilder mig ind at en tydeligt set han er en hun*doh* ejeren kommer ind af døren og jeg er lettet. Hun står så med det samme og siger det er en han:D
Herfra tager hun så over og fanger de sidste hunner jeg skulle have af en anden sværdrager type. Samt nogle barber.
Så ingen af os har været obs på sterbai da ham den anden havde så travlt 😛
Men er i kontakt med forhandler. Sterbai ligger i saltkur og med mandelblad på forhandlers forevisning og hun erstatter gerne dem der går til. Og der er intet at komme efter. (Dwt her er så også anden gang jwg smider 1000kr i fisk hos hende hihi :-D )
mor2010 — 14. december 2014, 00:46
Hugo — 27. december 2014, 01:36
Sagen er formentlig at de har udskildt deres toxiner under aklimatiseringen, sterbai er en af de slemme til at lave det nr. og forklaringen med at expedienten havde meget travlt, betyder at det gik hurtigt og de ikke er blevet stresset der.
Det vildeste jeg selv har set i den retning, var en flok C.loxozonus købt fredag på en weekendtur(jeg var ny med coryer den gang)Da jeg pakkede op for dem søndag aften så de rigtig fine ud, 3 min. efter medens posen lagde i pytten, var vandet mælke hvid i retningen af skummet mælk, jeg nåede at rede 8 ud af 10 fisk, ved at hælde dem ud af vandet og i pytten i en fart. Siden er coryer ikke blevet aklimatiseret her i huset.
Tvært imod, så bruges shok med koldt vand, enten fra den kolde hane, eller i form af regnvand som hentes ind. Som et middel til at få dem i leg
Hugo — 27. december 2014, 01:39
Om ikke andet så kan man købe en portion i butikken, 25kr for der, er jo billigt i forhold til en stime coryer
mor2010 — 27. december 2014, 11:31
Jeg har ikke fået fat i Esha 202 så kun kørt salt herhjemme med stadig uden bedring. Har mistet 2stk. Så har nu 3 tilbage. Dog en af dem stadig er uden slimtegn.
Fik at vide der har været noget svamp hos nogle kampfisk de har gået med... efter forhandleren havde snakket med sin leverandør. Men jeg får slf erstattet fiskene 🙂
Spørgsmål & svar
Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.
Log ind for at stille et spørgsmål.