Frontosa med dårlig hale

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

Gert Vester — 7. december 2014, 11:25

Nogen her der kan hjælpe mig?
Har fået 4 frontosa og den ene har jeg nu sat over over kar for sig selv da dens hale snart er helt væk,
For mig ser det ikke ud som at der har været nogle andre efter ham for alle andre fisk fejler ikke noget.
Hvad kan være grund til dette?

På forhånd tak
Mvh Gert

heidi48 — 7. december 2014, 11:59

Svaret er jo, som du selv skriver enten sygdom eller skade på halen f.eks. bid.
Her ville et billede altså hjælpe en hel del og en beskrivelse af "dens hale snart er helt væk".
Har den hele tiden set sådan ud eller har den mistet halen efter at du fik den?
Er der hvide belægninger, pletter, blædning eller lignende?
Hvordan har din fisk det ellers?
Og hvad er der ellers i dit akvarie og hvor længe har du haft det?
Jo flere oplysninger du giver, jo lettere gør du det for andre at hjælpe dig 😀

Gert Vester — 7. december 2014, 12:08

De går i et 450 liter med Som jeg har haft i 3 år.
Der er Malawi og maller.
Ingen andre fisk har nogle tegn til sygdom.
Hans hale var lidt flosset da jeg fik ham og nu har han smidt alt.
Hvordan ligger jeg et billede ind her?

Mvh Gert

heidi48 — 7. december 2014, 12:13

Når du kigger øverst ved indlæg, der hvor der også er smylies, er der en firkant, der skal ligne et billede, klik på den, klik på vælge fil og klik herefter på Upload billede

Gert Vester — 7. december 2014, 12:28

Prøver

brib — 7. december 2014, 12:57

For mig ser det ud som : Finneråd . - Er der flere fisk i akvariet der har noget der ligner ?

Gert Vester — 7. december 2014, 12:59

Nej slet ikke, kun ham her...
Hvad kan jeg gøre?

brib — 7. december 2014, 13:02

Det er en infektion der kan være startet som svamp. Der er midler som kan hjælpe , de er desværre forbudt at sælge i dk. Og når det kun er 1 fisk der har symptomerne, skal man vælge om man vil behandle hele akvariet .

Gert Vester — 7. december 2014, 13:10

Jeg tror jeg vil behandle det hele hvis jeg kan, nu bor jeg i Norge så vil undersøge om man kan få noget heroppe.. Ved du evt hvad det midel hedder?

heidi48 — 7. december 2014, 13:14

Jeg er enig med brib, det ligner en infektion, sikkert udløst af noget andet f.eks. en svamp eller en skade.

Du har jo allerede isoleret din frontosa, så jeg ville ikke behandle hele akvariet, men selvfølgelig holde ekstra godt øje med om der er begyndende tegn på sygdom.

Der må ikke sælges medicin til akvariefisk mere i DK, men du kan stadig købe "vandbehandlingsmidler" f.eks. eSHa202, det tager bakterier i vandet og mon ikke også de snupper dem der er på fiskene?
http://www.akudim.dk/product/esha-202-20-ml_16727/

brib — 7. december 2014, 13:16

[citat]Jeg tror jeg vil behandle det hele hvis jeg kan, nu bor jeg i Norge så vil undersøge om man kan få noget heroppe.. Ved du evt hvad det midel hedder?[/citat]

Jeg har sendt en pb til dig .

Gert Vester — 7. december 2014, 13:17

Tak Tak, jeg vil prøve at finde noget 🙂

Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.