Hvilket lys i planteakvarie?

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

mobe31 — 4. december 2014, 19:25

Jeg har et 325 ltr "planteakvarie", eller det bilder jeg ihvertfald mig selv ind.
Jeg kører med CO2 og gødning, men er her en venlig sjæl der kan skære ud i pap, hvilke lysstofrør jeg skal sætte i armaturet?
Det er et alm akvastabil med 2 rør.
Kom frisk.

jokaleijo — 4. december 2014, 20:32

Du kan købe nogle 2700 kelvin lamper men det kan godt se lidt gult ud, ikke alle kan lide farven... Så kan man blande 6500k og 2700k så ser lyset mere "hvidt" ud...
Ellers sådan helt lavpraktisk gå ned i din lokale akvarie butik og bed om nogle plante rør.. De har normalt et lyserødt skær når de er tændt..

Andersen01 — 4. december 2014, 20:54

Jeg går efter de rør som hedder/har koden 827 og 865 på røret

også sætter jeg 865 røret forest. det virker og ser rimlig pænt ud..

BettaEinstein — 5. december 2014, 07:59

du skal bruge rør på sammenlagt min. 60.000 lux
lux beregnes: rørenes samlede lumental x 1000 / akvariets volumen (325)

lundfold — 5. december 2014, 08:29

Det er vel en kombination af flere ting, der afgør det, akvariegødning.dk har en fin artikel, der beskriver det. Jeg kan kun anbefale at du læser hele artiklen, der er iøvrigt en masse fine artikler på siden.

(lille udpluk af artiklen) Jørn Ullits skriver:

Det der er så svært at finde optimal i diverse lamper/rør er at finde en rimelig god dækning i det røde område og det kommer vi altså tættest på ved disse kombinationer med de rør der er på markedet i øjeblikket (2008).

2. Et rørs farvekode fortæller lidt om rørets farvespekter, altså hvor befinder vi os henne i farve spektret. Det er som regel angivet på det enkelte rør eller på pakningen man køber det i …evt. kan man søge disse oplysninger hos producenten på internettet…

f.eks. betyder en farvekode 865

8 er Ra indexet, jo højere tal jo højere er man på hvor naturligt røret gengiver farver(den belyste genstands farve)

65 er en angivelse for rørets farvetemperatur i kelvin her 6500 kelvin

For de der vil vide lidt mere om dette ang. Ra index og kelvin henvises til http://da.wikipedia.org/wiki/Farvetemperatur

Men helt kort kan siges omkring kelvin grader, at jo højere tal kelvin angives i, bevæger vi os mere og mere op i det blå område og jo lavere i det røde….

Det grønne område i et rør udnyttes for så vidt ikke af planten men reflekteres, men det kan være med til at give et indtryk af at planterne ser mere frodige og grønne ud!
Det er der så kommet lidt mere viden om, se denne artikel om hvad det grønne lys betyder for planten...

3. Et rørs lysstyrke angives i lumen og fortæller noget om hvor kraftigt og hvor dybt(mængden af lys), som røret er i stand til at afgive og dermed hvor langt lyset egentlig er i stand til at nå ned i akvariet. Dette forhold er meget vigtigt, hvis vi ønsker at holde vore planter lave, især ved forgrundsplanter som f.eks. Hemianthus callicthoides ’cuba’, glossostigma og andre tilsvarende planter.

Hvis man vil have røde planter, så skal der også en vis lysintensitet til ellers bliver de grønne og ligeledes vil mange planter gerne have en del lys tilført de nederste blade, ellers mistes de ret tidligt, og står som stammer i en granskov.

mobe31 — 5. december 2014, 08:40

Jeg følger flittigt med

BettaEinstein — 5. december 2014, 08:56

det bedste sted at læse om lys: jørn ullitz' hjemmeside
www.akvariegoedning.dk
🙂
men det er læsning der tager tid og der er ingen nem genvej

Jobbe — 5. december 2014, 10:24

Du skal lige huske at et såkaldt grolux feks 58w har omkring 2000 lumen og et 58w 827 har omkring 4500 lumen,jeg ville anbefale med det armatur du har nu et 827 bagerst og et 865 forrest så ligger du på små 8000 lumen,der kan alle easy planter(grønne mærker) fra tropica gro og en del af deres medium planter(gule mærker) snildt gro med en fornuftig allround gødning og lidt easy carbo.

Andersen01 — 5. december 2014, 12:46

Jeg har både easy og medium planter i mit akvarie og det er på 128 liter. kunne sikkert også køre med de helt svære/krævende.

Har dog ikke prøvet det af.. men det kommer jo nok.. 😀

Jeg har også alt mit info fra Jørns hjemmeside + jeg har spurgt ham her inde også.

827 rør bagerst 865 foran usb alt i en flydende gødning samt hans gødningskugler og tropicas bundgødning samt co2 .😉

Det virker

mobe31 — 5. december 2014, 17:15

Jeg siger tusind tak for at i gad at bruge jeres tid på at skrive, jeg må ud og finde et sted at købe sådanne 2 rør imorgen.
Nogle forslag til hvor man finder dem?

Andersen01 — 5. december 2014, 17:35

nemt.
lysmesteren
silvan

samtlige butikker der har med lys at gøre... 🙂

ipsen — 5. december 2014, 20:39

hvis det er T5 rør du hari dit akv. så skal du vælge HO-rør, og ikke HE-rør.

HO-rør (high output) giver kraftigere lys

mobe31 — 5. december 2014, 22:23

Nej det er t8

Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.