Mbuna id? jeg er kommet i tvivl om jeg har fået Estherae.

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

ScubaDIver — 26. november 2014, 16:47

Hej Alle.

Det her er købt som Estherae Minos Reef BLÅ/RØD. Synes dog hannen striber meget og er meget mørk i forhold til hvad jeg har set før og set på nettet... De er ca 6 cm nu.
Hannen


Her er hunnerne


Er de de rigige jeg har fået?

mvh Kim

ScubaDIver — 26. november 2014, 16:50

Her er et af ham i lidt bedre humør..

ScubaDIver — 26. november 2014, 16:53

AE — 26. november 2014, 18:23

Hej,

Det kan sagtens være en undertrykt blå estherae han du har der. Kan se at den går sammen med en Estherae mc han som går med flotte farver. Den kan godt være årsagen til at natur udgaven dvs den blå går med angstfarver.

Mvh AE

ScubaDIver — 26. november 2014, 19:03

Hej AE.

Tak for svar. Ja han bliver jagtet lidt af en af hunnerne så virker meget dominerende. Han prøver vel at tage magten i takt de vokser sig større eller hva? jeg synes ikke at ha bemærket at MC hannen har domineret. det er som om de delt akvariet op i zoner. de er jo også lidt små stadig de MC/OB jeg har. ca 4-6 cm

Godt at vide at det er de rigtige 🙂

btw så er det jo dig der har lavet alle andre fisk i min balje..

De er ikke så store endnu men de brager godt igennem i farverne allerede.
Er mega glad for dem 🙂 kunne dog godt bruge nogle flere Afra Jalo. har du dem i en 3-4 cm?

her er lidt af "dine" 🙂

Shortey — 26. november 2014, 19:33

ellers en mega flot Mc dèr i baggrunden! *uhh*

Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.