Opsamling af regnvand uden brug af tagrende
Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?
Thomas27 — 24. november 2014, 11:17
Jeg har forsøgt mig på at samle regnvand op men indtil videre har det ikke gået godt overhoved.
Jeg leder efter en måde som ikke koster ret meget og som samler mest
muligt regnvand.
Håber der nogle det kan hjælpe både med forslag og med forhåbentlig billeder?
Carls — 25. november 2014, 09:23
kalaila — 25. november 2014, 09:54
Jeg går ud fra, I begge har overvejet osmoseanlæg? Ellers kig her: http://rent-postevand.dk/shop/index.php?route=product/category&path=47
HAndersen — 25. november 2014, 10:02
hvorfor kan du ikke bruge tagrenden ?
Ærøvej — 25. november 2014, 10:15
på en 100 liters penge. På en regnvejrsdag med 20 mm regn kan man samle 20x6 liter vand (120 L!)
Det virker fint, bare det ikke blæser at for voldsomt.
Det kan stilles op på nærmeste græsplæne, når vejrudsigten lover regn.
Man kan også montere presenningen på to lægter og stikke det ud fra altanen, men kun hvis man har tolerante naboer. Husk at tøjre det godt, så det ikke læser ned i knolden på folk!
Hilsen Carsten
KimJ — 25. november 2014, 12:32
Er der bare tale om et par indsamlinger til et opdræt, kan regnvand være en fin løsning, hvis man bor et sted hvor der kan opsættes en indsamler, eller indsættes en opsamlingsstuds på nedløbet. Det sidste kræver dog, at man er rimelig sikker på at taget ikke afgiver noget skadeligt, og man skal nok ikke opsamle det første regnvand der kommer efter en periode med tørvejr.
Midlertidige opstillinger er selvfølgelig rene, men kræver at man er klar til opstætning, når lejligheden byder sig.
Har man brug for en pålidelig forsyning i længere tid, er den oplagte løsning et omvendt-osmose anlæg. Afhængig af kapacitet, kan de være lidt dyre i anskaffelse, men er til gengæld billige i drift, sammenlignet med f.eks. ionbytter anlæg. Der er en del "spildevand", men dels er koldt vand, trods alt, ret billigt, og dels behøver det ikke at gå helt til spilde; man kan f.eks. lede det ud i nærmeste blomsterbed (som ikke er et surbundsbed!).
Spørgsmål & svar
Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.
Log ind for at stille et spørgsmål.