Forbedrings forslag/nye ideer modtages

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

Kim Rasmussen — 27. september 2014, 16:35

Hejsa

Har dette 200 l. i stuen som selskabs akvarien. Der er lidt endlers, sværdragere mm. Kan jeg smide "alm" guppyer i? hvad kan i ellers anbefale? Vil gerne have lidt spræl i akvariet, forstået på den måde at der gerne må være liv + farver da den jo står i stuen. Har i ellers nogle forslag til indretning, fisk el andet ?




For ganske nylig kom jeg i besiddelse af et 125 l. som er sat op i kælderen. Det var egentlig ikke meningen den skulle ha været igang med det samme, men da jeg opdagede at der faktisk var et par levende fisk i......ja så måtte vi jo igang 🙂 De par fisk, er nu blevet til flere,da jeg kom i kontakt med en som var ved at lukke ned. Der er tale om multier (sneglehus legere) og de er (indtil videre) meget stille i det desværre. Tror dog snart der kommer mere liv i dem. Har flere steder læst at de er sjove at holde som artsakvarie, hvilket jeg egentlig er ok med, men hvis ikke.......hvad mener i kan gå sammen med dem ? Er blevet fortalt at prinsesser burde kunne gå med dem, mod at jeg laver nogle stenhuler til dem. Hvad mener i ellers kan ændres i akvariet? er der andre som kan gå med dem ? Ville da gerne have lidt mere liv og farver i det akvarie også 🙂






Ris/ros/forslag modtages hellere end gerne

susan — 27. september 2014, 17:13

til 200l platyer, panser maller

Kim Rasmussen — 27. september 2014, 22:28

gætter på der er ca 20+ voksne og vel 15-20 unger lige pt så tror lige jeg venter lidt med det Thomas, elles tak for buddet 😎

Sandradahl — 27. september 2014, 23:36

Tænkte på nogle rød neon, og evt nogle mollyer til det på 200l 🙂

Kim Rasmussen — 28. september 2014, 08:38

neon er helt bestemt også på ønskelisten 😀

jacob — 28. september 2014, 09:01

#3 Slettet da det ikke overholder sidens regler.

Bruger #669501 — 28. september 2014, 09:03

Det er godt nok flot dit multi akvarie. .. jeg har personligt også leget med tanken. ..
Det kunne være ekstra flot hvis du fik flere sneglehuse i. Og måske få de sten lagt fladt ned på bunden. Jeg vil i mit planlagte sneglehus akvarie have et tykt bundlag af cichlide sand. Så man kan se de små tosser grave og flytte bunker af sand rundt. Og begrave hinandens huse og dække sten og grave dem frem igen..
Det er et akvarie der har forandret sig hver dag når man kommer hjem:-)
Mvh. Ken.

Kim Rasmussen — 28. september 2014, 09:18

tak for input Ken.

Ja det kan da godt være jeg skulle prøve at ligge stenene ned istedet, så bliver de jo heller ikke helt undergravet lige pludselig 🙂

Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.