Hvilket CO2 system?

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

Emilmjensen — 23. august 2014, 00:29

Hej.

Håber meget der er nogen som kan hjælpe mig her med hvilket co2 system jeg skal have på mit 20liters nano akvarie 🙂


Tænker imellem to ting:
1. Tropica Plant System Growth 60
2. Tropica Plant System Growth Nano

System 60 virker utrolig nemt at bruge, og man skal opfylde kammaret der hver dag og så optager vandet co2'en denvej.

Men fordelene ved nano ser jeg det som at man ikke skal opfylde hele tiden. Men tænker også nogle minuser ved dette, men det er her jeg ikke ved om jeg tager fejl.
Fordi Nano vil jo også give CO2 over natten hvor planterne ikke skal bruge det. Og er dette ikke skidt, + at der kommer det jo som bobler, og vil CO2'en så ikke bare være i disse bobler og gå til overfladen, og derved ikke blive optaget i vandet?


Håber meget i kan hjælpe, og sig gerne hvis jeg skal forklare mig anderledes 🙂

Emilmjensen — 23. august 2014, 13:14

Er der ikke en som ved lidt om CO2 anlæg herinde? Som vil hjælpe mig? 😀

Emilmjensen — 23. august 2014, 20:54

Er ved at starte det op og skal bruge et CO2 anlæg, så håber meget nogen kan hjælpe mig i aften eller i morgen 🙂

Andersen01 — 24. august 2014, 12:04

jeg startede med at bruge et co2 anlæg som også kørte om natten på mit 128 l

spild af penge brug noget flydende i stedet for tror jeg er lige så godt...

Emilmjensen — 24. august 2014, 13:32

Okay? Har bare hørt at et anlæg skulle være bedre end fx EasyCarbo 🙂

Michael87dk — 24. august 2014, 19:38

Har også kørt med easy carbo og gik så over til co2. Der er en væsentlig stor forskel. Easy carbo har jeg læst kan ophobe sig i akvariet til noget skidt hvis det bliver overdoseret. For mig gror det hele meget bedre efter der er kommet co2 på samtidig gøder jeg med USB alt i en.

Men er jo en individuel beslutning og smagssag. Jeg er kun blevet positivt overrasket over co2.

Vh. Michael.

Emilmjensen — 24. august 2014, 22:38

Okay, men hvilke af de to co2 anlæg vil du foretrække så?

System 60 som man påfylder hver morgen / når lyset tænder?

Eller nano som giver 24 timer i døgnet? 🙂

Andersen01 — 24. august 2014, 23:11

Har ikke formuleret mig korrekt/ skrevet rigtigt i første indlæg. Vil til hver en tid bruge rigtig co2. men Jeg havde selv det som kørte 24/7. og det er efter min mening spild af penge når det nu kun skal bruge det når lyset er tændt. Jeg havde valgt system 60 så.

Andersen01 — 24. august 2014, 23:16

Dog vil jeg sige at jeg har aldrig haft problemer med EasyCarbo og det har også virket rimlig godt for mig med det..

ThomasHannibal — 24. august 2014, 23:25

Jeg anvender i dag metoden med at fylde gas i en beholder hver morgen. Jeg er ikke vild med det af to grunde:
1. Jeg glemmer det
2. Det skræmmer fiskene, fordi det har en tendens til at komme i ryk - voldsom lyd - når man fylder

Desuden er overførelsen af CO2 til vandet ikke særlig effektivt når det bare opbevares i en beholder. Overførelsen sker i grænsefladen mellem gas og vand. Det er det smart med diffuseren fra Nano systemet. Her dannes mange mikro små bobler og derved får man en stor overflade. (mere vand rører ved gassen). Men diffuseren har en ulempe. Den sender gassen ud i vandet og lader den nå overfladen, hvor CO2 mistes. Så i min optik er den bedste løsning en CO2 reaktor, hvor vande og gas tvinges sammen og gassen holdes tilbage indtil den er opbrugt.

Jeg anvender gasflaskerne (system 60) sammen med en hjemmebygget reaktor. Tidligere anvendte jeg gær-anlæg, og det overvejer jeg at gå tilbage til ellers køber jeg en større beholder med CO2, hvor jeg kan styre tilførelsen af gas. Du kan se masser af eksempler på CO2 reaktorer på youtube. Søg efter CO2 REACTOR DIY. Du skal bruge et powerhead (koster ca. 100 kr) og en beholder. Jeg bruger en stor engangssprøjte. Og så skal du montere den beholder i dit akvarium.

Det er rigtigt at planterne ikke optager CO2 om natten, men det ser jeg ikke et problem i, for vandet gør, og så er det klart til næste dag, når "solen" står op og planterne er sultne... 🙂

Emilmjensen — 24. august 2014, 23:35

Ja kan godt se hvad du mener med begge to 😀

Må jeg evt. se et billed af dit for at se hvordan det 100% hænger sammen? 🙂
Kan sagtens se hvad du mener med at boblerne går ud af vandet fra nano systemet, hvilket jeg ser som ulempen.

Men det vil sige at du mener nano er mest effektiv hvis man bare ser på de to systemer uden af skulle at ændre noget 🙂

Emilmjensen — 26. august 2014, 12:30

Eller er ikke helt 100% med, er nano det bedste grundet de mange små bobler som negativt vis går til overfladen.

Eller er det system 60, hvor alt CO2'en bliver optaget grundet overfladen er der med vandet? og der derved ikke bliver gået noget til spilde når det går til overfladen 🙂

Jeppes — 26. august 2014, 17:28

Tropicas systemer er relativt dyre, både indkøb og drift. Jeg bruger selv et Nutrafin CO2 anlæg med den berømte stige som boblerne stille og roligt løber op ad. Jeg har brugt det i snart 2 måneder med stor succes's. Allerede efter 3 uger var det tydeligt at planterne nød det. Derudover blev mit alge problem nærmest ikke eksisterende efter 1 måned.

Har selv brugt EasyCarbo før jeg fik CO2 anlægget....Nutrafin CO2 er meget bedre og langt mindre giftigt.

Fylder alm. Tørgær (3 gram) og sukker (1 dcl.) i anlægget hver 14 dag. En sådan opfyldning koster rundt regnet 2 kr. Kan det gøres billigere og mere effektivt:-)

Emilmjensen — 27. august 2014, 00:36

Tror du ikke det vil fylde meget i et 20 liters akvarie? 🙂

Men en god ide for mit 179 liters:D

Jeppes — 27. august 2014, 10:13

Øhh, jo du har sku ret. Har ikke lige fanget at du talte om en lille balje på 20L*rødmer*

Emilmjensen — 27. august 2014, 16:30

Ja nettop 🙂

Så der jeg har fundet disse to set fra tropica som jo ikke fylder så meget, så det er bare hvilket der er bedst 🙂

Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.