Gode dimser der gør akvarielivet nemmere

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

Thomas27 — 20. juli 2014, 21:47

Hej Akvarister.

Jeg har ikke været i akvariebranchen så længe men jeg har indtil videre aligevel fundet en del sjove dimser som hjælper mig når jeg fx skal skifte vand, eller starte et nyt akvarie op, da jeg godt kunne tænke mig at se hvad der ellers er derude af sjove dimser så tænkte jeg at sådan en tråd her kunne være sjov.

Jeg kan da selv lige starte ud.

Der findes en tropica app som er god til at starte nye akvarier op med, man kan starte den og så siger den til i de første 90 dage hvornår der er tid til at skifte vand og hvornår man kan komme rejer i, hvornår man skal beskærer planter og så videre. Jeg kan selv rigtig godt lide denne app og har brugt den med stor succes.

En anden sjov dims er denne: http://www.zooplus.dk/shop/fisk/vandpleje/rensning_tilbehoer/vandskift_overflade_bundrensning/186996
Den lader mig tappe vandet direkte fra vandhanen og ned i akvariet, dette gør at jeg slipper for at bære vand frem og tilbage igennem huset.

Sidst men ikke mindst har jeg fundet denne gode fødekasse: http://shop.akvariebiksen.dk/115&product_id=882
Den kan man hænge på siden af akvariet og så suger den ved hjælp af luft (kræver dog luftpumpe) vandet ind i kassen og spytter det over i akvariet igen, dette gør at man ikke har en fødekasse der flyder rundt i akvariet.

Det var lige nogle af de ting jeg har fundet, glæder mig til at høre om i har fundet andre sjove dimser der hjælper til med akvariehobbyen 🙂

mikkel ;P — 20. juli 2014, 22:34

jeg købte for en måned eller sådan 6 otocinclus og jeg har ikke set én alge siden og de passer stort set sig selv og lever kun af alger så du behøver sågård ikke at fodre dem 😀

se det er en sej ¨dims¨ som har hjulpet mig MEGET! 😛

Dujo — 21. juli 2014, 06:56

Købte et sæt, hvoraf den ene del skrues på vandhanen (alm. køkken) og anden del sættes fast på slangen (alm. haveslange) - det er beregnet til havebrug. Men det gør stadig vandskifte meget nemmere, når vandet skal i akvariet 🙂

Når vandet skal ud, tilsluttes den anden ende af slangen (som der ikke er noget på) "in" enden af spandpumpen - også klarer den at tømme akvariet, mens jeg går og suger affald op i en spand ved siden af 🙂
Skide nemt og det kostede 150 kr. uden slanger.

Wision — 21. juli 2014, 08:28

Mikkel, det passer nu ikke, at du ikke behøver fodre otocinclus, medmindre du har ekstremt mange alger i akvariet. Otocinclus skal helst have en lidt rund mave, ellers får de for lidt at spise. Mine sætter pris på forskellige grøntsager (rosenkål, agurk) og mallepiller.

Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.