Ris og Ros 250 liters (selskabs akvarium)

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

annapwt — 24. juni 2014, 18:34

I januar startede jeg mit første lidt større akvarie op nemlig et 250 liters. Nu vil jeg gerne have jeres vurdering af det da det nu er ved at ligne noget. I skal ikke så meget tænke på de fisk der er i eftersom de fleste er nogen fra mit tidligere (mindre) akvarie, som så (desværre da jeg håbede på at kunne få nogle lidt mere spændende fisk eller hvad jeg syntes er mere spændende) har fået en masse unger.
Nå men indenfor det med relativt store akvarier er jeg ny, så der er nok et par ting jeg kunne have gjordt bedre, men eftersom jeg lige er fyldt 13 år er jeg temmelig tilfreds med det:P Ik vær bange for at komme med forslag hvis i har nogle: ) Jeg vil nemlig gerne have opbygget et rigtig flot akvarie og det kan jeg næppe gøre på egen hånd:P

jeg ved godt at akvariet er lidt overfyldt lige i foreløbet, men jeg ved simpelthen ikke hvordan jeg skalkomme af med mine guppy unger (Gir jeg dem til dyrehandleren får de højst sandsynligt et meget stresset liv og mindst 95% bliver nok solgt til nybegyndere der tit ikke har nogen forstand på at have fisk, så 50 % af dem dør hurtigt. Giver jeg dem til lidt mere professionelle bliver de højst sandsynligt brugt som foder, da der ikke er mange der vil have blandingsguppyer og jeg ville ikke være skyld i at mine små gupser dør

Jeg håber der er nogen der kan give mig noget (/nogle?) ris
...og måske også en lille smule ros (Hi hi)😛
Mvh. Anna;)

annapwt — 24. juni 2014, 18:37

Er der egentlig nogen der ved hvordan man kan få sine fisk til at lade vær med at tigge hele tiden? jeg giver dem mad mindst to gange om dagen, men hver gang jeg går ind på mit værelse ser de mig og samleds alle sammen oppe i højre hjørne:P:D
Ups kan se at billederne (især billede 3) er blevet lidt slørrede.

MSV — 24. juni 2014, 18:50

Det ser faktisk rigtigt godt ud 🙂
Du har gjort det godt med udstrømningen fra pumpen. Hvis det ikke var fordi, at man kan se, at der er bevægelse i overfladen, ville man ikke få øje på den! 😀

Og du bliver nød til at indse, at du enten må aflevere/sælge din yngel i forretninger eller til private ligemeget, hvad fremtiden bliver for dem. Ellers kommer dine fisk til at mistrives pga. mangel på plads, og du får et langt større arbejde med hyppige vandskift og rensning - plus, at på et eller andet tidspunkt må du aflive nogle selv, da der bliver alt for mange.
Jeg har selv en hel del mix sværddrager unger, som jeg kommer af med løbende. Personligt er jeg ligeglad med, om de bliver brugt til foder eller ej, så længe at andre kan få glæde og/eller gavn af dem 🙂

MSV — 24. juni 2014, 18:52

Mht. tiggeriet.. Så kender jeg ikke lige nogen løsning på dette. Jeg fodrer mine fisk 1 gang hver anden dag for at undgå overfodring. Fisk ser altid sultne ud 😛

annapwt — 24. juni 2014, 19:00

mange tak!😀
Ja jeg bliver nok ned til at komme af med ungerne så de ikke får unger med deres søskende og sådan. Det kan jeg godt se. Og du har nok ret i det med at andre får gavn af dem, så må man jo bare huske på at de har haft et godt liv indtil... øhmm fodringen???

ThomasBallerup — 24. juni 2014, 20:01

det ser da drøn godt ud.
så jeg har ingen kommentare på alt det som ser skide god ud :-)
MEN har lige disse foreslag :

fyld vand på, så man lige akkurat ikke kan se vand over kanten ude fra forruden.
ser bare MEGET mere rigtigt ud :-)

prøv at gemme varmelegme bag planter

prøv at flytte termometer ud på siden, og evt også bag planter, så kun du kan se det fra siden,
men så det ikke kommer med på billederne.

AndersNø — 24. juni 2014, 20:34

Hej annapwt guppy kan ik indavles det er noget underligt noget men det kan ikke lade sig gøre, en meget "indavlet" guppy stamme er en ren stamme så at sige.

Hvor har du dine guppyer fra?

Hvis jeg var dig så ville jeg prøve at tale men din dyrehandler og se om han vil tage købe-bytte dem så kan de evt nybegyndere der kommer og køber dine fisk jo være sikker på det ik er turboavlet fisk fra en guppy farm et sted i verden fra som efter lang transport og et halvt liv i medicinvand kommer hjem til en nybegynder hvor de så dør for den stakkels nybegynder.

Du kan jo bare lade dem vokse op til de har farve og så bytte dem til en bøtte lækkert foder og spare lidt penge.

Dit akv ser rigtig flot ud dog ville jeg finde nogle flere trærødder og så få forlænget dem du har så den/de kommer helt op til vandoverfladen og bryder den.

annapwt — 25. juni 2014, 21:15

Det vidste jeg faktisk ikke (altså det med at guppyer ikke kan indavles?!)
Du har ret i det med at nybegyndere får svage fisk (hvilket jeg også fik, oldemoderen til de guppyer jeg har nu var nemlig sådan en)
øhmm mit første kuld som den fra dyrehandleren fik, var alle ungerne (100%) i kuldet røde (Ved ikke om det har været en af de helt rene "farvevarianter" hvilket jo godt kunne tænkes, da den var befrugtet, da jeg fik den fra dyrehandleren, og ved dyrehandleren går de jo adskilte, så det kan sagtens være at den blev parret med en af de andre røde hanner fra en af de "turbo" avlende fiskefarme:))

Det med at give dem til dyrehandleren eller bytte, er også den mulighed jeg overvejer mest. Så kan man jo gøre nogle nybegyndere glade og give dem en god start med akvarie interessen.
Det med rødderne har jeg tænkt på. Er selv ikke så vil med min, da den ikke er særlig stor og meget tung (stiller jeg den op falder den ned og i det hele taget ser den bare meget unaturlig ud når den hænger ned pga. dens form.) Jeg kan bare ikke finde nogle dyrehandlere der sælger sådanne nogle rødder jeg gerne ville have (rødder der er snoede og mørkebrune og relativt store, som man kan "hænge" op i akvariet ( /skrue fast i en gardinstang:P)
Hvis der er nogen der ved hvor jeg kan finde en vil jeg meget gerne høre det:)
Mvh. Anna
Og tak for rosen Thomas og Anders;)

Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.