Quiz - Gæt en Geophagus
Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?
nyberg — 10. juni 2014, 13:31
Er der nogle af de skarpe hjerner til sydamerikanske ciklider, der kan gætte arten?
Et lille hint: Det er ikke G. winemilleri, men bemærk den sorte markering ved gællelåget, som er tydeligst på billede nr. 1. Bemærk ydermere halemønsteret, selvom det ikke er det tydeligste. På billede nr. 2 er det samme art midt i billedet og den, man kan se det forreste af i venste side.
@SAC: Du ved allerede, hvad jeg har købt, så dit gæt tæller ikke ;-)
SAC — 10. juni 2014, 14:17
nyberg — 12. juni 2014, 08:19
Det er Geophagus sp. "Rio Branco" eller G. sp. "Guyana" om man vil. Disse her er fanget i Rio Branco i den brasilianske provins, Roraima, som grænser op til Venezuela og Guyana. Populationerne I Rio Branco skulle udemærke sig ved at være mere intenst røde i halefinnen. Det kan man ikke se på billederne, men fiskene er også langt fra udfarvede endnu.
Arten har en del ligheder med G. winemilleri. Bl.a. er den næsten identisk på de mørke vertikale striber, som den viser når humøret er til det. Thomas Weidner (forfatteren bag South American Eartheaters) nævner i en artikel, at han ikke vil udelukke, at den en dag bliver kategoriseret under G. winemilleri frem for en selvstændig art.
Billeder af voksne G. sp. "Rio Branco" kan bl.a. ses via dette link:
http://www.eartheatersau.net/index.php?page=riobranco
Mvh Mads
Ticonderoga — 12. juni 2014, 09:28
Hvor store bliver de?
nyberg — 12. juni 2014, 09:47
Ticonderoga — 12. juni 2014, 10:07
Jeg er selv ved at indrette en bajle til Sydamerikanere / jordspisere, men 20-25 cm er lige lidt for stort til min smag 😉
nyberg — 12. juni 2014, 12:22
http://shop.panta-rhei-aquatics.com/
De har et fint udvalg af forskellige jordspisere
Selvom fiskene kan blive 20-25 cm, er det ikke sikkert, at de gør det. Og måske går der år, før de opnår de størrelser.
mkruse — 12. juni 2014, 12:40
har du selv hentet, fået leveret eller?
Mvh Mikkel
nyberg — 12. juni 2014, 13:52
De bliver så fragtet til Flensborg med vognmand, hvorfra man så skal hente dem.
Alternativet er at køre derned. Det koster sikkert det samme i benzin, men man får da en tur ud af det 😉
nyberg — 14. november 2014, 15:05
Sidste billede har en Geophagus abalios i front. G. sp. "Rio Branco" er de to, der kan ses i baggrunden.
jon hare — 14. november 2014, 20:48
nyberg — 14. november 2014, 23:20
Jeg har et par G. Sp. "Tapajos Orange Head", der yngler ca. hver 4. uge, men æggene holder højest til næste morgen. Jeg tror, at de er for meget uro, hvorfor jeg på sigt desværre nok er nødt til at skille mig af med enten abalios'rene eller Rio-Branco'erne, hvis der skal held til opdræt.
Spørgsmål & svar
Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.
Log ind for at stille et spørgsmål.