Fisk fra forhandler med bugvattersot
Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?
ddalsg — 12. maj 2014, 14:58
Der er forholdsvis langt derhen og det koster noget når man tager det offentlige, så kan ikke "bare" tage derhen igen.
Muslingen82 — 12. maj 2014, 15:02
jeg vil dog sige, at hvis du har en fisk med bugvattersot i den flok, skal den resterende flok behandles uanset hvad...
bugvattersot er noget skrammel, men kan behandles hvis man er hurtig ude....
/Christian.
ddalsg — 12. maj 2014, 15:07
Bruger #747381 — 12. maj 2014, 19:51
Det er da helt sikkert en kedelig situation for dig, men ville det ikke være naturligt at klage til butikken, i stedet for at spørge på helbredelse herinde? De vil helt sikkert også hellere du siger det til dem, i stedet for at fortælle andre at de sælger syge fisk. De skal jo have en chance for at rette op på fejlen, og jeg er sikker på de vil tage fiskene retur, og give dig nogen andre der er raske, eller pengene tilbage.
Hvem skal betale for den medicin du vil give dem? Du kan godt se, det hænger ikke sammen. Har du fået syge fisk, må de tilbage, men det kræver du siger det til dem i butikken.
Du må ikke tage det som kritik, bare et venligt råd.
Jeg arbejder selv som håndværker, og jeg siger til alle kunderne: "Er der, eller bliver der noget galt, så rig til MIG, i stedet for at gå og sige det til naboen m.fl. jeg kan gøre noget ved det, det kan de ikke."
Det samme gælder for fiskehandleren, han skal vide det for at kunne gøre noget ved det.
ddalsg — 12. maj 2014, 21:18
Jeg ønsker ikke at klage over den her situation, det er første gang jeg har oplevet noget lignende fra denne butik og vil da stadig fortsætte med at komme der - så har ikke tænkt mig at fortælle andre om deres salg af syge fisk, som jeg mener ikke er en generel ting men i stedet et uheld.
Selvfølgelig vil de tage fiskene retur, hvis det var, men det drejede sig om en enkelt fisk, og det virkede ikke som besværet værd.
Jeg tager det ikke som kritik bare rolig 🙂 Du har lov til at undre dig - jeg undrede mig blot om de andre med garanti var smittet eller hvordan, da jeg ikke har meget erfaring med bugvattersot.
malawicarsten — 12. maj 2014, 21:34
Du skal huske at bugvattersot er ekstremt smitsomt og har en fisk tegn på det, er vandet inficeret af den sygdom
Shortey — 12. maj 2014, 21:38
brib — 12. maj 2014, 21:44
Du skal huske at bugvattersot er ekstremt smitsomt og har en fisk tegn på det, er vandet inficeret af den sygdom[/citat]
Indenfor Malawi og Tanganyika cichlider , er Bugvattersot ekstremt smitsomt - Knap så slemt iblandt de mest almindelige selskabsfisk .
Shortey — 12. maj 2014, 23:17
ddalsg — 12. maj 2014, 23:32
Spørgsmål & svar
Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.
Log ind for at stille et spørgsmål.