Hvem æder mine planter??? :(

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

AquaFashion — 27. april 2014, 16:07

Hejsa..

Har et 360L akvarie som blev opstart for en månedstid siden. Det kører fint bortset fra at 3 af planterne bliver spist/nippet af. Jeg ved bare ikke hvem der gø det. Jeg mistænker mysteriesneglen eller de plettet alge ædere for det. Det er virkelig irriterende ;( Har "græsplanten" i mit rejeakvarie (hvor der også går 2 zebrasnegle, så der er ikke dem) og der står den ligeså fin og grøn!!
Fodre hver dag 1-2 gange om dagen, smider animalske piller ned ca 1 gang i ugen mens mine vegetabilske mallepiller ikke så ofte kommer i.

Det drejer sig om følgende planter:
- Lilaeopsis brasiliensis (tror det er den)
- Pogostemon helferi
- Limnophila aquatica (ligner den her - men har ikke navnet på planten)

Jeg har følgende fisk i akvariet:
- 6 små scalare
- 3 plettet algeæder (Crossocheilus reticulatus)
- 6 panda pansermaller
- 11 Columbian red fin
- Zebrasnegle (ca 2), sort majssnegl (ca 5-6), mysteriesnegl (1)
- ca 9 Amanorejer + 2 RCS
- 10 Marmor Øksefisk

Håber virkelig nogle kan hjælpe.
Mvh Dorthe





AquaFashion — 27. april 2014, 16:11

Skal lige siges at mine Plettede algeædere spiser godt med når der fodres både med flagefoder, levende foder, frostfoder og stenbiderrogn (Ja, fint skal det være 😛 )

AquaFashion — 27. april 2014, 16:14

i starten var det først "græsplanten" der blev spist, så stængelplanten og nu er det gået ud over mine elskede Helferi, som ellers var begyndt at skyde så flot :'(

Hugo — 27. april 2014, 16:36

Columbian red fin og scalare spiser af planterne, mest Columbian red fin

AquaFashion — 27. april 2014, 16:46

#4 Jeg har set scalaren dernede lidt dag. Men har slet ikke set mine Red fin nippe af nogen planter overhovedet.

Hmm er der noget jeg kan gøre for at hindre det?

Hugo — 27. april 2014, 18:13

Holde andre arter, man kan ikke forhindre fisk i at tage naturligt fødde 😀
Eller vælge planter som smager grimt!

Raagaard — 27. april 2014, 18:18

Dorthe.
Er du sikker på at planterne bliver spist ?
Kan det være dårlig vækst ?
Mvh

Hugo — 27. april 2014, 18:22

Eller både dårlig vækst og føde emne, netop columbia blev afskaffet her, fordi de var glubske mod planterne

AquaFashion — 27. april 2014, 18:58

#6 Hmm det ville da være trist at skulle af med dem:/

Har du forslag til planter de ikke tager? Har vallisneira og hammerslået + nogle langsomtvoksende

AquaFashion — 27. april 2014, 19:01

#7 Det er svært at sige. Det er nystartet jo, men de har hver i sær fået en JBL gødningskugle. + at især mine Helferi har lavet nye fine skud og gør det stadig - men de bliver jo så nippet af. .Mit rejeakvarie er opstartet på samme tid og der stortrives "græsplanten".

AquaFashion — 27. april 2014, 19:03

Jeg mistænker nu stadig vores Plettede algeædere for det. Vi havde en 4 plante som blev fuldstændig afpillet og der var de altså tit henne ved. Det er self svært at sige om de tog alger eller planten hehe

AquaFashion — 27. april 2014, 19:08

#7 men jo akvariet er jo slet ikke i den balance som et akvarie der har kørt 1 år. Men på i sær "græsplanten" synes jeg bare det tydeligt ligner at den er blevet nippet af. Den laver i øvrigt udløbere.

Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.