Mine fisk opføre sig underligt efter vandskift.

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

ridick2602 — 11. februar 2014, 14:56

Hej,

Jeg har idag og de sidste 2 dage lavet ca 40% vandskift i mit akvarie 530l malawi akvarie da nitraten var blevet rimelig høj efter en ombygning af mit filter. Jeg skifter altid vand med helt koldt vand fra hanen, og det har aldrig været et problem før. temperaturen i akvariet falder fra 26 grader og ned til ca 20-21 grader under et sådan vandskift. Under vandskiftet for 2 dage siden skete der heller ikke noget. Under vandskiftet igår begyndte mine synodontis maller så at opføre sig meget mærkeligt. Et par af dem flød bare rundt nede mellem nogle sten, en af dem på ryggen og helt stiv mens en af de andre svømmere rundt nærmest oven på den. Det gjorde den i et stykke tid og jeg var sikker på at den var færdig, men efter at cirkulationspumpen kom igang igen og havde kørt lidt blev den mere livlig igen, og nu har de det alle helt fint.

Under vandskiftet idag skete der så noget lign. Min store Trewavasae han opførte sig også meget mærkeligt, og endnu engang var jeg helt sikker på at den ikke ville klare det. Jeg har lavet en film med den for lige at vise det.
Endnu en gang kom der en lille bitte smule mere liv i den efter at der kom noget strøm i vandet og den søgte ind i mellem nogle sten, men den er nu ca en time senere stadig ikke kommet ud igen. Jeg kan se at den er det samme sted mellem stenene hele tiden, og altså ikke ligger på bunden, men den flytter sig altså ikke derfra.

Hvad kan grunden være til at mine fisk er så mærkelige ved vandskift lige pludselig? er det pga De kolde vandskift? Det har jeg jo ellers læst ikke skulle skade fiskene, og at malawi faktisk godt kan li det. Hvis ikke det er kulden har jeg ingen anelse om hvad det kan være, og jeg håber at der er nogen herinde der kan hjælpe 🙂

www.youtube.com/watch?v=OpBVjSYFGzY

Mvh Mads

Bruger #593897 — 11. februar 2014, 15:24

Kulde-chok. Det er du langt fra den eneste der har oplevet. Efter min mening ikke særlig overraskende med så store kolde vandskift.

ridick2602 — 11. februar 2014, 15:34

Okay, på en måde er det da rart at vide at det er det der var skyld i det. Dog undre det mig at det først er nu jeg ser det? akvariet har kørt i adskillige måneder nu, med et ugentligt vandskift, og der har aldrig været noget. Men skal jeg i stedet bare skifte noget mindre vand noget oftere? Jeg er ikke så glad for at bruge tempereret vand fra hanen, men måske det trods alt er mere sikkert i forhold til det her?

ThomasBallerup — 11. februar 2014, 15:52

> Jeg er ikke så glad for at bruge tempereret vand fra hanen

HVORFOR, ikke ?
Det er meget billigere, end at skulle varme det op med EL

ridick2602 — 11. februar 2014, 17:10

#4

Jeg ved godt at der sikkert ikke er så meget hold i det, men jeg er bare en smule bange for at der så kommer dårlige bakterier i vandet fra vandvarmeren.

gormf — 11. februar 2014, 17:39

ikke varmt vand fra hanen , der er en masse bakterier i , har engang splittet en varmvands beholder af og der bliver man noget overrasket hvad der er i der var 5 cm tyk slam på siderne så ikke varmt hanevand , jeg skifter også engang om ugen ca 30 35 % fra den kolde hane , har ikke haft nogen problemer , men måske det er alle de skift lige efter hinanden .

scn — 11. februar 2014, 17:43

#6
Så skal du bare se hvor "klamt" det er i et filter i akvariet 😀

Personligt bruger jeg vand der er lidt koldere end det der er i akvariet, men ikke helt koldt vand.

gormf — 11. februar 2014, 17:45

jo jo scn , men sådan skal det jo se ud 😎

scn — 11. februar 2014, 18:02

Jeps, en helt fin og ny blå filtermåtte hjælper ikke meget.

Vi kan vende den lidt om og sige: Tror du at du vil få dårlig mave, parasitter eller andet sjovt af at drikke vandet i en tilfældig afrikansk sø?
Hvis fiskene kan klare det, så kan de sikkert også klare en enkelt legionella bakterie eller 2, hvis man skulle have en vandvarmer der ikke er helt varm nok.

gormf — 11. februar 2014, 18:24

måske men jeg ville ikke prøve

ridick2602 — 11. februar 2014, 18:42

Hmm det kan da godt være at det er pga de mange skift. Men jeg fik faktisk lige en idé, aner dog ikke om det kan virke?

Hvad nu hvis jeg simpelthen sætter sådan et her mellem hanen og akvariet og så bare bruger tempereret vand fra hanen? Jeg har i forvejen bare en slange fra hanen til akvariet, så det ville jo være en smal sag lige at smide sådan en ind i mellem hvis jeg kunne finde pengene til det 🙂

CrazyCharlie — 11. februar 2014, 19:20

Det er bare en skrøne, at det ville indeholde flere bakterier og parasitter for du bruger varmt vand til vandskift! I så fald ville du sandsynligvis være på toilettet en masse mere, end du er lige nu! 😀

Ved skift af vand, skal vandet altid være den samme temperatur som du har i dit akvarium, den maksimale forskel 0,5 grader + eller - fra den temperatur, du har i dit akvarium.

Fiskene bliver stresset, hvis det er for stor forskellen mellem temperaturerne og risikoen for sygdomme er ekstremt høj, såsom hvide plet og andre bakterielle sygdommer!

I værste fald, dør de!

Vil du simulere temperaturforskelle eller regnperioder så gør det over en længere periode end ved et hurtigt vandskift

gormf — 11. februar 2014, 20:03

hmm alle skriver ved chiclider de bare bruger koldt vand , gør jeg også uden problemer , men det er jo også hans maller det er galt med selvfølgelig , men mine maller har nu heller aldrig taget skade , ved ham der havde det før gjorde det samme og han havde haft et 1000 l i mange år .

ridick2602 — 11. februar 2014, 20:44

Jeg skrev i det tidligere indlæg at jeg havde en idé, men linket kom ikke lige med:
http://www.akvariebutikken.dk/product/eheim-reeflexuv-800-1288/
vil det ikke kunne virke med sådan et uv filter på slangen? så burde alle bakterierne jo blive slået ihjel, og jeg kunne jo bare lade det lunkne vand løbe langsomt igennem 🙂

scn — 11. februar 2014, 20:53

#14
Det var da en mulighed, men jeg vil mene det er spild af penge.

#13
Mindes en opdrætsbeskrivelse af nogle tanga'er. Manden havde passet og plejet dem i hoved og r... Så gik en hun med skuffe, og ved et vandskifte kom hun ind i den kolde stråle. Hun stivnede, drattede til bunden tabte alle unger/æg. Kan faktisk ikke huske om fisken kom sig.

Jeg har dog også læst opdrætsbeskrivelse med en eller anden besværlig malle, hvor sønnen i huset skiftede vand, og kom til at bruge koldt vand, og da faderen fandt ud af det troede han at nu døde fiskene, de lagde dog i stedet æg dagen efter...

Så det der med temperatur fald skal gøres kontrolleret, og så afhænger det af fiskene.

Jobbe — 11. februar 2014, 21:55

Jeg bruger altid tempereret vand fra blandingsbatteriet i brusekabine til eet store akvarium..... Men du kunne jo nøjes med at skifte 20% vand af gangen,så ville der der ikke så stor forskel i temparetur...

Mr.Frog — 12. februar 2014, 02:13

Kan det skyldes der skylles skidt op fra bunden i akvariet under vandskiftene ?

http://videnskab.dk/sporg-videnskaben/hvorfor-er-koldt-vand-bedst-til-madlavning

marginatus — 31. juli 2014, 13:26

Tja, jeg har skiftet med tempereret vand i omkring 20 år, og har aldrig haft problemer med det.

tho_mas — 31. juli 2014, 13:58

Jeg har skiftet med tempereret vand i snart 30 år, så er helt enig med #18

Cory-Mike — 31. juli 2014, 16:18

enig med 18 og 19 og alle de andre der ikke bruger den kolde hane.

mon brugen af det kolde vand kommer fra akvariepusherer der gerne vil sælge lidt ekstra fisk?????? ;(

Mildow — 31. juli 2014, 18:23

Jeg laver ikke så store vandskift ad gangen. Hellere lidt oftere og så mindre mængder. Når min vandhane står i midten med varme, er vandtemperaturen ca. 29 grader. Det passer mine Discus udemærket. Min temperatur svinger så lidt at det næstne ikke er til at aflæse på måleren.

Hvis man virkelig vil være gnier kunne man vel også fylde koldt vand i en beholder og lade rummets varme give det stuetemperatur før man smider det i akvariet. Er selvfølgelig en langt mere langsom, unødvendig besværlig proces 😉

Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.