Tanganyika ekspert søges...

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

Meng — 28. december 2013, 18:36

Jeg har et 350 liters akvarie som jeg har indrettet til Tanganyika akvarie.
I akvariet på nuværende tidspunkt har jeg følgende arter:
Paracyprichromis Nigripinnis 4.7 (8-11cm)
Julidochromis Dickfeldi 2.4 (tror jeg - ungfisk)

I et andet akvarie har jeg yngel/ungfisk af Neolamprologus Pulcher (Daffodil) gående, og jeg har en virkelig flot han i et af kuldene. Jeg synes det er en interessant og særdeles flot fisk, men jeg ved også godt at de har temprament. Nu er mit spørgsmål: Kan jeg sætte et par 1.1 af Daffodil-ungfiskene (ca. 4-5cm)over til de andre i mit 350 liters, uden at Daffodil-hannen går amok på de andre fisk? Jeg er især lidt bekymret for Nigripinnis'erne, da de jo er særdeles rolige fisk. Jeg har lavet mange huler så der burde være territorier nok.

Nørgård — 29. december 2013, 08:16

Det vil jeg mene at du godt kan. Dine dafodil vil nok overtage en tredjedel af akvariet når de yngler. Vil tro at dine blue neon vil holde sig i den anden del af akvariet. Dog synes jeg det vil være synd da jeg kunne forstille mig at akvariet går rigtig godt nu med den sammensætning du har.

Meng — 29. december 2013, 12:27

Ja, det er meget harmonisk som det er, og hvis Daffodil'erne overtager den højre del, så har Blue Neon ingen steder at være, fordi Dickfeldi'erne har beslaglagt den venstre del, så jeg tror jeg lader det være som det er og sælger den flotte han-Daffodil sammen med resten af ynglen. Tak for dit svar 😉

Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.