sky dværg sommmerfugle cichlide han??

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

jullemor — 18. december 2013, 11:35

Hej!?

jeg har blandt andet et par dværgsommerfugle cichlider (tjek min tank hvis det hjælper) problemet er at hanen er meget sky den holder sig kun for sig selv, i det ene hjørne af tanken. jeg har i det hjørne lagt en luft sten lige under sandet, og det virker som om den prøver at beskytte området omkring?? er den bare gak eller hvad, nogen anbefaler at have 2 hunner til en han. er det noget der måske kunne hjælpe. når der fodres holder den sig stadig i hjørnet og deltager ikke i æde gildet, den spiser men kun hvad den kan få fat i, i det lille område.

på forhånd tak 😀

jullemor — 18. december 2013, 12:13

det skal også lige siges at han er lidt aggressiv overfor hunnen

kejak — 18. december 2013, 16:35

Prøv at hive den luftsten op, og forsigtigt så du forstyrrer bundlaget mindst muligt.
Hvor store er de? Har du smidt noget i de kan lægge æg på? Helst nogen runde sten ell. lign.

jullemor — 18. december 2013, 20:06

den ligger begravet så man ikke kan se den. de er ikke så store endnu har kun haft dem en lille uges tid. har en del sten i tanken

Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.