Elektronisk måleudstyr. Er det noget værd?
Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?
toebs — 28. november 2013, 12:44
Jeg er elektroingeniør og sidder og roder med et projekt, hvor jeg har lavet en controller til at måle pH, ORP, EC (salinitet) og temperatur. Controlleren er på WiFi, så jeg kan få læsninger på min telefon via en app og på en hjemmeside.
Jeg kan også reagere på de forskellige læsninger.
Det er pt. et hobby projekt, som jeg hygger mig med, men tanken har strejfet mig om det kunne være interessant for akvarie folk, med sådan en controller, og om der er andre ting, som kunne være interessante at måle på, eller justere.
Jeg kan se at der findes en række controllere og monitorerings systemer på nettet, men synes at de er dyre.
Er det overhovedet interessant, eller er det bare mere nice med teststrips? 🙂
bello — 28. november 2013, 12:46
toebs — 28. november 2013, 12:59
AB — 28. november 2013, 13:10
VH Anders
bello — 28. november 2013, 13:18
se lige linket de har mange senser for arduino
http://www.trossenrobotics.com/c/arduino-sensors.aspx
ThomasBallerup — 28. november 2013, 13:29
Der er flere der roder med alle mulige fede hjemmelavede sensore og regulatore
skriv evt også til malawicarsten, jeg ved han pønser på noget fedt.
toebs — 28. november 2013, 13:50
#AB, tak for inpuet. ledningsevne er det jeg har kaldt for EC, det står for electric conductivity. Kært barn har mange navne, og dette har virkeligt mange, EC, ledningsevne, uS, PPM, TDS og sikkert flere 🙂
#Bello, jeg kendte ikke den side der, tak for den. Jeg har skam også en uno kørende et sted, men for at den kan komme på nettet skal der et wifi modul på, og det har jeg også. Men arduino folkene er lige kommet ud med en de kalder Arduino Yun, og dem købte jeg nogle af. Der er indbygget wifi som virker til at være mere stabilt. Godt nok betyder det, at jeg skal lære at programmere python, da det meste memory er på linux kernen, men det går nok.
#Thomas cool, jeg prøver lige at søge lidt på malawicarsten, for at se hvad han roder med.
Btw hvis der er nogen af jer som roder med saltvand, så er jeg ved en fejl kommet til at købe en EC sensor til saltvand, som jeg ikke skal bruge hehe
bello — 28. november 2013, 14:40
AB — 28. november 2013, 16:15
Vh Anders
CF — 28. november 2013, 21:35
LED styring er en af de ting der osse ville være en god ting (noget PWM med høj effekt), temperatur styring er nok osse en ting, mange ville kunne bruge. Måske styring af vandskift (kontrol af magnetventiler, måling af vandniveau), dosering/styring af gødning.
vh
Claus
langebæk — 29. november 2013, 20:22
den ligger til 140$ op ebay, kan dog godt se det sjove i at bygge en selv
Bruger #510468 — 29. november 2013, 20:31
langebæk — 29. november 2013, 20:37
Bruger #510468 — 29. november 2013, 20:42
langebæk — 29. november 2013, 20:48
bla. den her til cirka 200$ på ebay
http://www.hannainst.com/usa/prods2.cfm?id=028012&ProdCode=HI%2096728
toebs — 30. november 2013, 01:07
#Hej Bello, jeg roder ikke med raspberry pi, har ikke rigtigt brug for dens regnekraft, men har mere brug for input og output (controller), som arudino kan. Dog kan jeg se at der er en del som kombinerer raspberry med arduino for at få wifi + regnekraft + controller.
#Hej Claus, gode input, det vil jeg kigge på.
Som flere er inde på, så er sensorer til nitrat og nitrit ret dyre, men jeg går og roder med tanken om at lave det som spektral analyse. Det kan måske gøres smart med et par LEDer og nogle fotosensorer, men jeg er i tvivl om det kan måle så små koncentrationer, som man snakker om ved akvarier.
Spørgsmål & svar
Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.
Log ind for at stille et spørgsmål.