Hvad hedder denne fisk ?

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

bokirke — 20. november 2013, 15:17



Jeg fik den med ved en fejl, da jeg købte mine kakadue cichlider.
Det er en malle, da jeg kun har den ene, vil jeg gerne vide om det er en fisk der bedst trives i flok, for så kunne jeg få et par stykker mere.

Lyngs — 20. november 2013, 15:26

Er ikke 100% sikker pga utydeligt billede, men vil mene det er en Crossocheilus siamensis. De bliver op mod 15cm og er stimefisk.

bokirke — 20. november 2013, 15:31

Okay, den er meget svær at tage billeder af 😀 den har meget travlt hele tiden, og skal følge med i alt.
Ser lige om andre også mener at det er en Crossocheilus siamensis.

jacob — 20. november 2013, 15:33

Har ikke noget bud på art..der er dog ikke tale om en malle, men derimod en karpefisk.

bokirke — 20. november 2013, 15:48

Okay 😮 troede bare det var en malle, den suger på både glas og planter, der kan man bare se 😀

Bruger #355818 — 20. november 2013, 15:55

Det er enten en asiatisk alge æder eller en flying fox. jeg har dog selv fem asiatiske algeæder.

AnneH — 20. november 2013, 15:57

[citat] Ser lige om andre også mener at det er en Crossocheilus siamensis.[/citat]
Du kan også selv kigge efter?! Se på billede nr. 2 her: http://akvariesiden.akvariefisk.dk/species/show/foto/?ArtID=10868 og læs om den her: http://akvariesiden.akvariefisk.dk/species/show/?ArtID=10868

Hvis du har plads, så vil jeg da anbefale dig at få nogle stykker mere. Jeg har 5 stk, og de orienterer sig hele tiden efter hinanden. Men giv dem god svømmeplads. De bliver lynhurtige, og de elsker at svømme stærkt.

Stubbe — 20. november 2013, 15:58

Tror det er en Otocinclus affinis mvh Jan Stubbe

jacob — 20. november 2013, 16:03

#8 Det er det helt sikkert ikke....

bokirke — 20. november 2013, 16:29

#6 jeg har faktisk lige set et billede af en flying fox på nettet, det ligner den, er de stime fisk ?

bokirke — 20. november 2013, 16:39

#7 har lige været inde at kigge på fyren igen, det er vist en siamesisk algeæder, den sorte længde streg, går med ud i halen, som en lille trekant.
Tror at vi har fået opklaret sagen 😛 jeg har et 140 liters akvarie, hvor mange flere skal jeg købe ?

Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.