Døgnur tænd/sluk?

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

Smil31 — 20. august 2013, 12:52

Hej 🙂

Jeg kan se inde på tropeland, at man kan købe et døgnur tænd/sluk til stikkontakten.. Nu er det så jeg tænker.. Skal pumpen ikke kører døgnet rundt? Lyset har jeg tændt kl 7-19 og slukket det for at give fiskene en "døgnrytme".. Men pumpen til filteret kører hele tiden.. Er det ikke ok? Eller skal jeg gøre andet? Kom til at spekulere, de jeg så den stik dims til kontakten med tænd/sluk funktion..
http://www.tropeland.dk/webshop/130-akvarieteknik/12273-doegnur-taend--sluk-ur-/

chicolai — 20. august 2013, 12:59

Jo, pumpen/filteret skal køre hele tiden, ellers kan de gode bakterier i pumpen dø...

Jeg har selv 2 af disse tænd/sluk ure til stikkontakten, dem bruger jeg til lyset i akvarierne. På den måde skal jeg ikk tænke over at få tændt og slukket lyset.

Bob30 — 20. august 2013, 13:21

Og ellers kan jeg anbefale Silvans Digitale døgnur som jeg vist nok gav omkring 100kr for. Tilgengæld er det helt præcis og tikker ikke som de andre kan gøre.. Derudover kan man sætte uret fra dag til dag uafhængig af hinanden hvis man fx også vil have månelys på morgen og aften... det er i hvert fald det hele værd 🙂

kalaila — 20. august 2013, 13:28

Jeg bruger dem også, men de kan købes billigere i et byggemarked og nogen supermarkeder. Jeg gi'r højst 40kr. for dem.

Mynthen — 20. august 2013, 14:10

Jeg har dem til 50 kr fra kvickly, de er helt lydløse og har kun tabt ca 5 min på et år. Det virker helt fint. 🙂

fredrik — 20. august 2013, 14:13

Haral Nyborg 20-30 kr

Kolja — 21. august 2013, 23:15

Jeg anbefaler absolut den digitale fra silvan, på denne kan man indstille ugedage også. Ja den koster en hund, men fedt med lidt mere lys i weekenden når jeg er mere hjemme.

merlin980 — 22. august 2013, 11:01

personligt vil jeg snuppe et par mekaniske, har haft bøvl med flere(forskellige slags) af de elektroniske. hvis jeg skal have lys længere, sætter jeg simpelthen uret i manuelt.
pt har jeg et ur på lyset og et ur på CO2 der kører til lidt senere.

Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.