NYBegynder opstart.
Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?
denne — 13. august 2013, 11:05
jeg er helt ny,
jeg har et 325L
jeg har kigget på følgende spand pumpe: http://www.petworld.dk/product/udvendige-akvariepumper/model-2075-prof-3.aspx#top
jeg vil gerne have rød eller blå neon, men hvad kan de gå med og hvad har de af krav til planter, Bund, varme osv
Hilsen Denne
ddalsg — 13. august 2013, 11:12
Spandpumper kan jeg desværre ikke hjælpe med, men ang. neon kan du læse om dem under deres artsbeskrivelser (kan du finde i menuen "beskrivelser") - men her er deres links:
http://akvariesiden.akvariefisk.dk/species/show/?ArtID=10916
http://akvariesiden.akvariefisk.dk/species/show/?ArtID=11166
Normalt kan neon gå med mange slags fisk, så længe de fisk opfylder samme krav (temp, planter, blødhed af vandet osv.), men alt det kan du læse om, hvis du søger på fiskene. Husk at sætte dig ind i alle fisk før du køber dem.
Og så vil jeg da lige rose dig for at starte ud med et ordentligt akvarium - mange nybegyndere starter med et lille akvarium og køber alt for store fisk til.
Hilsen Didde
susan — 27. august 2013, 21:22
denne — 11. februar 2014, 23:04
nogle ideer til hvilke fisk jeg skal vælge? ( som ikke kræver så mange planter )
antal af hver? ( vil gerne have 3-4 slags)
de må meget gerne være farvestrålende.
bund osv.
Spørgsmål & svar
Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.
Log ind for at stille et spørgsmål.