Defekt Co2 manometer
Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?
MogM — 7. august 2013, 09:14
Jeg står med at problem. Jeg har lige købt en ny 90 g Co2 flaske og skiftet den gamle ud. Men manometeret viser at der slet ikke er tryk på? Når jeg prøver at skrue den forsigtigt af, sidder den rigtig godt stramt på. Jeg ønsker ikke at være for voldsom da jeg frygter lidt at det hele lige pludselig fiser ud i hovedet på mig. Når man åbner helt op for ventilten kommer der stadig ingen co2 ud i akvariet (jvf bobbeltælleren).
Er der nogen der ved om sådan et manometer kan rep, eller om jeg ligeså godt kan købe et nyt? Det er heller ikke jordens undergang hvis den ikke kan reddes. Har nemlig kigget lidt på denne hvor der også er indbygget magnetventil, og så kan jeg se at den passer til de små flasker jeg bruger
http://www.minizoo.dk/Ferskvand/C02-udstyr/CO2Tilbeh%C3%B8r/IstaMagnetventilmedmanometertilista95gco2flaske
Lyngs — 7. august 2013, 09:38
MogM — 7. august 2013, 12:07
Det er da muligt. Jeg tror dog det er manometeret. Det er den 3 flaske jeg har haft. Den første virkede perfekt. Da den var brugt og jeg skiftede ud, kunne jeg stadig styrre hvor meget der skulle komme ud, men manometeret viste 0 tryk. Og nu har jeg skiftet til den 3, og nu viser den hverken tryk eller kan styre hvor meget der kommer ud.
merlin980 — 7. august 2013, 14:49
MogM — 7. august 2013, 15:09
Jeg investere i en ny.
akvariemarie — 7. august 2013, 15:30
MogM — 7. august 2013, 16:15
akvariemarie — 7. august 2013, 18:47
Spørgsmål & svar
Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.
Log ind for at stille et spørgsmål.