Akvarium Logbog

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

Bravo — 17. juli 2013, 22:08

Hej Alle,

Jeg er forholdsvis ny i denne akvarieverden og har her i starten haft brug for at kunne gemme forskellige informationer om vores nye akvarie.
Der ligger selvfølgelig en masse god information her på siden, og på andre sider, men en egentlig dagbog af en art har jeg ikke kunne finde.

Så jeg besluttede at lave en selv, som så kunne indeholde det som jeg ønskede.

Nu er spørgsmålet så, er dette noget for alle andre akvariebrugere?

Hvis der er interesse for mit lille projekt, kunne jeg godt tænke mig et par brugere, som er villig til at teste lidt sammen med mig, inden jeg slipper det fri.

Jeg vedhæfter lige et par screendumps af mit projekt, som det ser ud nu.

Start siden:


Akvarium:


Fisk:


Fiskeyngel:


Planter:


Tilsætning:


Dagbog:


Vandtest:


Skulle du have interesse i at være med til at teste mit projekt, så svar på denne besked, og jeg kan sende et tomt projekt.
Jeg ville meget gerne have nogle test med brugere, som har mere end 1 akvarium. Da jeg selv kun har et.

Hvis der er ønsker til projektet, vil jeg meget gerne høre om disse, så jeg evt. kan få dem med i en endelig udgivelse.

Mange hilsner
- Bo Eckhardt

larsbo — 17. juli 2013, 22:42

Jeg har mange akvarier, men har som sådan ikke brug for et program.
Men til gengæld så syntes jeg det er et rigtigt godt redskab for begyndere.
Hvis du på en eller anden måde kan lave en beregning ud fra dine målinger, der fortæller om du fodre for meget eller for lidt, vil det være meget fint. Rigtig mange fisk dør af overfodring, hos nybegyndere. Mit råd til nybegyndere er altid, fodre så lidt at du tror at du fodre for lidt, så passer det sikkert.

scn — 17. juli 2013, 22:44

Jeg vil anbefale dig at benytte dette dato format til versions nummer: 20130717, så kommer det til at ligge i rækkefølge. Det danske datoformat er ikke pisse smart med numerisk sortering.

God fornøjelse med projektet. Jeg er dog alt for ustruktureret til at føre log-bog, heldigvis har jeg (med visse ting) en hukommelse som et ganske stort pattedyr, så det går nok...

Sølz — 17. juli 2013, 23:51

Det lyder fint til måske især nybegyndere, men man ved aldrig om vi andre også kunne have gavn af det, der måtte blive resultatet.😉

Personligt fører jeg en logbog for hvert af mine akvarier (har pt. 5 stk.) - har gjort det lige fra min begyndelse som akvarist. Alt hvad der sker i akvarierne registreres, hvor mange fisk af hver art o.s.v, men dog i en løbende skriveproces i et word-dokument.

Havde der været (det var der ikke) et godt program, som dit tyder på at kunne blive, da jeg begyndte med akvarier, så havde jeg sikkert valgt at bruge det.

Synes, at det er et godt initiativ.😉😀:D

Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.