Canon EOS M?
Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?
Lindegaard — 30. maj 2013, 14:31
Går og leder efter et system kamera som jeg skal bruge til at tage forskellige fotos bla. Fisk.
Men jeg skal også bruge det til video... Så vil lige høre herinde om der er nogen der kender det, eller bare nogen som kender System kamera`er til omkring 3000-4000 maks. som ville være et godt alternativ.
PS. Kan man godt sætte en rode mikrofon på?
Håber der er nogen som kan hjælpe.
Mvh. Alexander Lindegaard
Svend Erik — 30. maj 2013, 16:45
Lindegaard — 30. maj 2013, 16:53
Det vil jeg gøre, tak for link 😉
Villads — 30. maj 2013, 23:58
Jeg vil spørge dig om hvorfor du ikke bare vælger et rigtig DSLR spejlreflekskamera, som kan alt hvad du ønsker dig og meget mere til?
Villads — 31. maj 2013, 00:07
Villads — 31. maj 2013, 00:09
Mr.Frog — 31. maj 2013, 00:40
jf — 31. maj 2013, 05:45
Går og leder efter et system kamera som jeg skal bruge til at tage forskellige fotos bla. Fisk.
Men jeg skal også bruge det til video... Så vil lige høre herinde om der er nogen der kender det, eller bare nogen som kender System kamera`er til omkring 3000-4000 maks. som ville være et godt alternativ.[/citat]
Et system kamera er et vidt begreb der dækker over både SLR og de nye spejlløse kameraer. Jeg kender ikke det nye Canon, men mon ikke det i de rigtige hænder kan tage fornuftige billeder af fisk.
Mig bekendt er EOS M serien ikke blevet den store succes, så umiddelbart ville jeg ikke anbefale det. Jeg ville gå efter et spejlrefleks kamera, helst Canon eller Nikon.
Video, hvis det er Canon, gå som efter et EOS650D eller EOS700D, der kan autofokusere under video.
Grævling — 31. maj 2013, 08:54
Eneste problem er standard linsen - Den er rigtig god all-round, men akvarie billeder er en lidt anden verden.
Til den pris du nævner kan du få en Eos 1100d, ekstra linse, og stativ 😛 Og du har stadig alle funktioner fra de "proffe" udgaver, bare med lidt mindre megapixel og focuspunkter.
Villads — 31. maj 2013, 09:30
Suk! Det skulle jo være 650D. Tsk tsk tsk.
Lindegaard — 31. maj 2013, 17:01
Det skal bare være et forholdsvis lille kamera, men stadig ha kræften som de lidt større (Canon f.eks.)
Og så ville det være "Great" vis man kunne montere en ekstern mic.😛
(Og det skal selvfølgelig ikke koste 15 k, men mere 5 k som den højeste pris)
Villads — 31. maj 2013, 18:33
http://www.kameraguide.dk/spejlreflekskamera/canon-eos-650d
Lindegaard — 31. maj 2013, 19:00
Svend Erik — 31. maj 2013, 20:34
Jeg vil spørge dig om hvorfor du ikke bare vælger et rigtig DSLR spejlreflekskamera, som kan alt hvad du ønsker dig og meget mere til?[/citat]
Der blev spurgt ind til et systemkamera
Nej de kender nok ikke en masse til akvariefoto, men der er meget erfaring om de forskellige typer kameraer, som man nok ikke går så meget op i som akvarist. Og det er vist mere manden bag kameraet, end navnet på kameraet der giver det gode billede, akvarie eller naturfoto er kameraet vist ligeglad med
Villads — 31. maj 2013, 21:21
Her har vi særdeles dygtige akvariefotogrfer som f.eks jf, der ved præcis hvilke behov der er. 🙂
Svend Erik — 31. maj 2013, 21:56
Og så har jeg da set at på den side jeg refererer til er der også fine fiskebilleder. Og kan forestille mig der er flere hjemmesider endnu.
Villads — 31. maj 2013, 22:15
Her på AS er der førsteklasses viden om kameratyper og deres brugbarhed til akvariefoto.
Selv om man er akvarist kan man jo også godt være fotoentusiast, der nøje følger med i de nyeste ting, og det er præcis hvad jeg oplever, når de folk folder sig ud.
Den kombination af disse to hobbyer finder man ikke ofte andre steder.
Svend Erik — 31. maj 2013, 23:07
Villads — 31. maj 2013, 23:41
Mr.Frog — 1. juni 2013, 00:27
Ville vælge at lytte til akvarister, der tager brugelige billeder fremfor fotografer der tager akvariefotos 😀
jf — 1. juni 2013, 07:06
Det skal bare være et forholdsvis lille kamera, men stadig ha kræften som de lidt større (Canon f.eks.)
Og så ville det være "Great" vis man kunne montere en ekstern mic.😛
(Og det skal selvfølgelig ikke koste 15 k, men mere 5 k som den højeste pris)[/citat]
Krav: Et lille kamera fra Canon, der kan næsten alt som de større modeller, også tilslutning af ekstern mikrofon
Så er det jo helt klart du skal have et Canon EOS 100D - kan fås til kr. 4.550,-
Og sætte en Canon EF 40mm f/2.8 STM på - kan fås til kr. 615,- (vha. Canon cashback kampagne).
Eller køb den med 18-55mm IS STM, det er vigtigt det er STM udgaven, hvis du vil have lydløs autofokus under videooptagelser, og det vil du jo.
http://www.dpreview.com/previews/canon-eos-100d-rebel-sl1
Spørgsmål & svar
Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.
Log ind for at stille et spørgsmål.