Æggerist til genbrug
Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?
William den 2. — 17. maj 2013, 19:43
Mange har prøvet at lave opdræt af æglæggende fisk ved at lægge glaskugler på bunden af yngleakvariet eller i en urtepotte. Det virker, men man kan ikke se, hvornår der er æg og hvor mange, der er.
En anden metode er at lægge et fintmasket net over bunden og holde det nede med f. eks. småsten. Sådan udviklede ideen til denne æggerist sig. Problemet var, at f. eks. zebrafisk fik presset sig ind under nettet, så det hele måtte laves om. Efter en del eksperimenteren limede jeg i princippet et akvarium, hvor bunden i stedet for glas udgøres af et fintmasket net som på dette billede:
Målene på den viste æggerist er 25 cm i bredde og længde. De to af siderne er 18,5 cm i højden og de to andre 15,5 cm. Nettet er limet i bunden af de lave sider og på indersiden af de høje sider med silikonelim.
Det er vigtigt, at der limes to trekanter i foroven, da kassen ellers vil 'exse'.
Målene kan naturligvis ændres efter behov, men denne størrelse passer med frihøjden i min akvariereol.
Jeg har benyttet gardinstof med en maskestørrelse på ca. 1,5 mm., men f. eks. insektnet kan også anvendes, når blot det er af kunststof. Glasset kan med fordel være tyndt, da det kun skal holde sin egen vægt.
Æggeristen sænkes simpelthen ned i yngleakvariet og står direkte på glasbunden. Fordelene er flere: Man kan se, når der er lagt æg og endda hvor mange og om de skimler. Der er ingen skarpe kanter, hvor fiskene kan komme til skade, og de har ingen adgang til æggene.
Her er et billede af den i brug:
På billedet har jeg faktisk flere æggeriste i brug samtidigt i et 54-liters akvarie.
William den 2. — 21. maj 2013, 13:36
Hugo — 21. maj 2013, 19:45
Done
William den 2. — 21. maj 2013, 19:46
William den 2. — 6. juni 2013, 22:30
Jeg kom i dag ind i en stofbutik i Helsingør kaldet Stof 2000. Her fandt jeg det såkaldte 'tyll', som i sikkert 100 år har været anvendt til strutskørter. Det findes i et væld af kraftige farver og har en lidt speciel vævning, så hullerne er 6-kantede, og vil egne sig fint til æggeristen.
Prisen var 7 kr. pr. kvadratmeter. Grøn, sort og måske blå er velegnede farver.
Jeg fandt også den type stof, jeg har anvendt, i en gardinforretning. Her var prisen omkring 168 kr. pr. løbende meter (husker ikke bredden). Forretningen havde samme vævning men mindre huller, men kunne bestille den større hjem (maskestørrelse ca. 1,5 mm).
Håber det hjælper nogen, der leder.
Hugo — 6. juni 2013, 22:48
William den 2. — 7. juni 2013, 10:09
Jeg har engang lavet to rødder i rødler til et 250-liters akvarium. Den ene blev armeret med glasvæv, da jeg havde fået fortalt, at det skulle være godt. Rødderne blev brændt og sat i akvariet. Efter en måneds tid blev vandet mælkehvidt, og jeg tænkte, at det var en form for eksplosion af infusorier, men dagen efter var alle fiskene døde, heriblandt et større kuld scalareunger og forældrene. Det var limen, der langsomt var trængt igennem rødleren.
Jeg kiggede også på fluenet hos gardinforretningen igår, men prisen var over 1000 kr, da det er med ramme m. m., så det er derfor, jeg nævner de billigere alternativer. En kvadratmeter tyll rækker faktisk til 16 æggeriste af den viste størrelse, så det bliver omkring 40 øre pr. stk.
Jeg har engang set noget - vistnok støbt, grå plast - med en fin maskestørrelse. Da det var rimeligt stift i det, ville det være rigtigt godt, men aner ikke, hvad det hed eller var beregnet til.
Hugo — 18. juni 2013, 23:49
Det er glasfiber ja, men ikke primet som glasvæv tit er.
RS2600 — 19. juni 2013, 00:29
William den 2. — 19. juni 2013, 11:23
På hjemmesiden står det godt nok til 49,95: http://stof2000.dk/shop/boligstof/liggestole-markisestof/myggenet2/myggenet-sort.
Stof 2000 har butikker spredt rundt om i landet, så det er nok der, man skal lede først.
William den 2. — 19. juni 2013, 14:41
Jeg har derfor lige klippet lidt myggenet i småbidder og kommet det i noget vand. Hvis det indeholder lim eller andet vandopløseligt, bør vandet blive farvet mælkehvidt i løbet af nogle dage, så vent lige med at investere i myggenet til æggerist. Jeg skal nok vende tilbage med resultatet.
Mht. tyll kan jeg iøvrigt oplyse, at det er samme type stof, der anvendes til de grovmaskede grønne fangstnet, du sikkert allerede har, hvis det har 6-kantede huller. Den indkøbte tyll har en anelse grovere huller end fangstnettet - det findes dog i talrige maskestørrelser.
Ærøvej — 19. juni 2013, 15:12
Er det sådan et net du tænker på Hugo? Jeg tror ikke det er limet, men er lidt i tvivl.
Husker prisen til at være 50-80,- og nok til 4 kasser. Fås både i rund og firkantet model.
Vh. Carsten
William den 2. — 22. juni 2013, 08:34
Man væver antageligt glasfibertrådene og coat'er dem med plastik, som samtidigt holder trådene på plads.
Jeg har iøvrigt lige prøvet at renovere et fangstnet af de grønne, grove. Jeg har udskiftet nettet med sort tyll. Det lykkedes, men tidsforbruget står slet ikke mål med besparelsen, da et nyt koster i omegnen af 10 kr. Det store problem var at lave syningerne, da man ikke sådan bare kan sy i noget så luftigt som tyll - man er nødt til at bruge en lille 'pølse' af kunststof, som det også er gjort på de købte net. Kønt er det ikke, men så har man da noget, andre ikke har.
Sabrina L. — 22. januar 2015, 12:32
jeg har akvarier med Doktorfisk, som jeg forsøger at yngle på.
Hvilke net kan jeg bruge, som ikke "forurener vandet" eller gør fiskene syge?
Er det det myggenet du henviser til eller tyl? Kan æggene godt falde igennem hullerne på dette?
Hvordan kan jeg fastgøre det i akvariet, så det ligger lidt over bunden, så æggene har plads til at ligge derunder?
Jeg håber I kan give mig nogle råd:)
Med venlig hilsen
Sabrina
KasperK/Lolland — 22. januar 2015, 19:26
Spørgsmål & svar
Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.
Log ind for at stille et spørgsmål.