Intelligens hos fisk
Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?
Hesselholm — 28. april 2013, 15:14
Alligevel sad jeg i dag og drak kaffe hos veninden og vender verdens gang. Det er ikke ualmindeligt, at vi i disse situationer kommer langt omkring og i dag faldt snakken bl.a. på fisk. Det udsprang egentlig af, at jeg beretter om, hvad der foregår i mine bajler, som indeholder en stor andel ancistrus af forskellige slags.
Hvor om alting er, så faldt snakken på, at jeg egentlig synes at mine ancistrus har meget mere personlighed, end mine andre fisk. Er der nu noget om det eller...? Hånd i hånd med personlighed kommer vel uafvigeligt en form for intelligens?
Derfor: Er der nogen, der ved, om der har været forsket i forskellen på intelligens hos forskellige fiskearter?*blink*
Eller har I gjort observationer i jeres baljer, der kan modsige eller støtte min tankegang?
Bruger #381101 — 28. april 2013, 15:17
Bruger #669501 — 28. april 2013, 15:20
Mr.Frog — 28. april 2013, 15:23
mikkel_k — 28. april 2013, 17:53
lise_k — 28. april 2013, 18:22
Meng — 28. april 2013, 19:27
Jeg har dog også et akvarie i køkkenet, hvor der går en han og hun Ancistrus malle - Hannen er MEGET sky, han forsvinder ind imellem rødderne eller stenene, bare man viser sig i døråbningen - men hunnen er den selskabelige type - hun kan godt "rengøre" ruder midt på dagen, mens jeg står og laver mad...
Jeg vil dog sige at ungefødende tandkarper efter min overbevisning, har stået sidst i køen, da hjerner og situationsfornemmelse blev uddelt...Mine to gubby-hunner kom idag op at slås om et stykke afføring der stadig hang ud af en anden fisks r..! *doh**doh*
Bruger #381101 — 28. april 2013, 19:36
Vi havde engang en dragefisk da jeg arbejdede i Akvarie West, som kunne genkende mit ansigt på flere meters afstand. Den vidste godt, at det var mig der fodrede den og den viste mig når den var sulten. Så begyndte den at svømme op og ned ad ruden. Og når jeg rensede ruderne for alger, så vendte den rygpiggene væk fra mig hvis jeg kom for tæt på dem. Den vidste godt, at de var giftige.
Vi havde også engang en muræne som var vant til at jeg håndfodrede den. Hvis den ikke kunne finde ud af, hvad der var mine fingre og hvad der var mad, så ville den ikke prøve at tage maden fordi den ikke ville risikere at bide mig.
Det vidner om intelligens og ikke bare instinkter.
Jubel-Bille — 28. april 2013, 19:50
Jeg har dog også haft flest ungefødende, så jeg har ikke så voldsomt meget at sammenligne med.
Den han jeg har nu,kan kende min beholder med myggelarver.
Den klogeste kampfisk jeg har haft, var dog en hun:)
Hugo — 28. april 2013, 20:06
Vores prydakvarie i stuen blev en overgang fodret af konen, og fiskene reagerede kun på hendes bevægelser i stuen.
Da fodringen af det så overgik til mig, varede det ikke længe før de ikke reagerede på hende, men mig i stedet:)
sira666 — 28. april 2013, 21:51
men kan godt se at mine maller også er lidt kloge... de har regnet ud at når fiskene spiser så kommer deres mallepiller også snart 😀
Lmarie65 — 28. april 2013, 22:12
sira666 — 28. april 2013, 22:40
Spørgsmål & svar
Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.
Log ind for at stille et spørgsmål.